Staré divadlo pripravuje novú inscenáciu Medveď Wojtek. Inšpirovaná bude skutočnými udalosťami

Hlavnou témou inscenácie, ktorá vzniká v spolupráci s českým režisérom Jakubom Maksymovom, bude ľudskosť.

Skutočné udalosti, ktoré inšpirovali tvorcov pri príprave, v knižnej podobe zachytil poľský autor Wiesław A. Lasocki. Vo svojej knihe Wojtek spod Monte Cassino približuje príbeh vojakov 22. čaty 2. poľskej armády. Tí sa počas výcviku v Iráne ujali osiroteného medvieďaťa, ktorý s nimi precestoval Stredný východ.

„Medveď sa s vojakmi postupne dokonalo zžije, stáva sa slávnym, dokonca až ich maskotom,“ uvádza Staré divadlo. S vojakmi strávi aj jednu z najväčších bitiek 2. svetovej vojny, v bitke o Monte Cassino.

„V inscenácii, ktorej hlavnou témou je ľudskosť, sa okrem iného zamýšľame aj nad týmto momentom – ide o snahu vystaviť pôvodnú túžbu (pomôcť slabému jedincovi) konfrontácii s neskoršími situáciami a klásť otázku, ako sa ich vzťah vyvíjal,“ dodávajú tvorcovia.

Príbeh pribudne do repertoára divadla v spolupráci s českým režisérom Jakubom Maksymovom. Vďaka kombinácii pútavého príbehu, režisérskeho talentu a využitia postupov divadla objektu by mohol osloviť aj náročnejších divákov. Primárne je však určený deťom nad 10 rokov.

„Forma, ktorú prinesie výtvarníčka a režisér, je rozšírením obzorov pre staršieho detského diváka, ktorý sa s divadlom objektu a poetikou českých tvorcov na Slovensku stretáva pomerne málo,“ informuje divadlo.

Premiéra je naplánovaná už vo Veľkej sále Starého divadla Karola Spišáka na 28. októbra 2022.

V inscenácii sa objavia členovia hereckého súboru Kristína Povodová, Roman Valkovič, Rudo Kratochvíl, Juraj Bednarič a Simon Fico.

Televízia Nitrička

Forgot Password