Staré divadlo Karola Spišáka novú sezónu vo svojej budove nezačne. Rekonštrukcia stále nie je ukončená

Divadlo dočasne pôsobilo v Kultúrnom dome v Močenku, aj ten je aktuálne v rekonštrukcii. Na sezónu sa teraz pripravuje v priestoroch Univerzity Konštantína Filozofa.

zdroj: TV Nitrička

Nevyhnutná rekonštrukcia Starého divadla Karola Spišáka (SDKS) v Nitre bola oficiálne povolená koncom roka 2019, ukončená mala byť do decembra 2020. Podľa riaditeľa divadla Martina Kusendu sa očakávalo, že sezóna 2022/2023 by už mala začať vo vynovenej budove. Teraz je isté, že sa tak nestane. Domnieva sa, že obnova SDKS, ktorá je zároveň Národnou kultúrnou pamiatkou, bola podcenená.

Nitrianski herci dočasne využívali priestory Kultúrneho domu v Močenku. V súčasnosti už nemôžu využívať ani ten, aktuálne je tiež v rekonštrukcii.

Divadelníci sa už pred časom vyjadrili, že dočasné presťahovanie, ktoré sa neplánovane predlžuje, spôsobuje viaceré nevýhody. Diváci, ktorí chcú navštívi predstavenia SDKS si musia zvýšené náklady na prepravu platiť sami, okrem toho divadlo nemôže uviesť všetky tituly, ktoré má v repertoári.

„Naše divadlo je divadlo rekonštrukcií a stavenísk a momentálne nemá svoj priestor, nemá žiadne zázemie,“ vyjadril sa pre TV Nitrička Martin Kusenda.

Objednávateľom rekonštrukcie je Nitriansky samosprávny kraj (NSK). Ten sa v júni tohto roka prostredníctvom hovorkyne Oľgy Prekopovej vyjadril, že kraj ako investor stavby, robí všetko preto, aby novú divadelnú sezónu začalo divadlo vo vynovených priestoroch.

„Sklzy na realizačných prácach spôsobili výpadky počas pandémie ochorenia Covid-19 aj zdržania súvisiace s tým, že ide o rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky a bolo treba rešpektovať všetky požiadavky pamiatkarov,“ vysvetlia najnovšie situáciu hovorkyňa NSK.

Stavebné práce sú takmer ukončené, chýba však ešte prípojka elektrickej energie a odskúšanie novovybudovanej elektroinštalácie. Slovo budú mať teraz elektrárne a Mestský úrad v Nitre, ktorý vydáva kolaudačné rozhodnutie.

Divadelníci sa na uvedenie novej inscenácie s názvom Nebo pripravujú v priestoroch Univerzity Konštantína Filozofa. Premiéra sa bude konať 17. septembra v Kultúrnom dome v Šali.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password