Sprievodný program Divadelnej Nitry ponúkne aktivity pre všetky vekové kategórie

Tohtoročná hlavná téma krehkosť sa prejaví aj v takmer 40 podujatiach sprievodného programu. Po čase sa na festival vráti tiež tradičná Nitrianska biela noc.

Hlavný program obsahuje osem zahraničných diel a sedem domácich, z ktorých časť vznikala v spolupráci so susednými krajinami.

Okrem pätnástich inscenácií hlavného programu je pre verejnosť pripravených niekoľko koncertov, diskusie na angažované témy, pestrý program pre deti, pouličné šou, divadelné predstavenia na námestí, tvorbu mladých začínajúcich divadelníkov či nočné dobrodružstvá počas sobotnej Nitrianskej bielej noci.

Podľa dramaturga Mira Zwiefelhofera sa finálna podoba sprievodného programu tvorila na brunchoch v priestoroch bodu.K7, na ktorých sa zúčastňovali zástupcovia inštitúcií aj občianskeho sektora: „Pri jeho tvorbe bolo našou ambíciou klásť dôraz na spoluprácu viacerých aktérov kultúrneho života v Nitre, ktorá je v posledných rokoch podporená snahou o rozvíjanie prvkov participácie v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu“.

foto: NH

Prvý festivalový deň vyjdú knihy z police do ulice na podujatí KníhKupecká.

Program kníhkupectva a antikvariátu Pod Vŕškom poobede začne umeleckými prednesmi žiakov ZUŠ J. Rosinského, doplnia ich knižné dielničky a vďaka vydavateľstvu Brak aj stretnutie so spisovateľom, scenáristom a dramatikom Danielom Majlingom. Podujatie zavŕši koncert nitrianskej skupiny Dis is Markéta.

Balaton na nitrianskom námestí.

Pouličná šou Balaton 1982 spája umelcov a umelecké zoskupenia z krajín Vyšehradskej štvorky a súčasne spája pantomímu, fyzické divadlo a klauniádu. Šou ponúkne módu, hudbu a časy 80. rokov, kedy bol Balaton jedným z hlavných dovolenkových cieľov.

Pre najmladších divákov je opäť pripravených niekoľko podujatí v rámci programovej línie Festival deťom.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Na festivalovom námestí sa odohrá ekologicky ladené divadelné predstavenia Kolobeh vody. Mladé nitrianske nezávislé zoskupenie Divadlo Veteš v predstavení Zobúdzanky spracovalo obľúbenú knižku Daniela Heviera Nám sa ešte nechce spať. Tretím predstavením na námestí bude bábková inscenácia na motívy Pippi dlhej pančuchy Dievčatko s obrovskou fantáziou od Divadla Tuš, v rámci ktorého sa malí diváci aj zahrajú

Hudobník a autor rozprávkových kníh Braňo Jobus prostredníctvom stand-upu Jobusovky priblíži prostredníctvom hudby a rozprávania krehké osudy svojich rozprávkových hrdinov.

Pre staršie deti od desať rokov herci Nového divadla v Dome Matice slovenskej zahrajú inscenáciu z obdobia druhej svetovej vojny Zlodejka kníh.

Súčasťou budú tiež celodenné workshopy aj pre zrakovo znevýhodnené deti.

Okrem workshopu Darujem ti tulipán je v pláne bubnovačka so skupinou Jamadan. „Návštevníci okrem toho budú môcť zažiť aj prostredie pre vidiacich o nevidiacich v stálej festivalovej inštalácii Black Box. Odohrávať sa tu bude Black box kino, Black box výstava, Záhon pre nevidiacich, Pocitový chodník či maxi puzzle Tulipland,“ uvádzajú organizátori.

Občianske združenie Mareena pripravilo pre najmenších návštevníkov tvorivú dielňu s vytváraním obrázkov do dvojjazyčného leporela s Hovorme, čítajme a tvorme spolu!

„V sekcii Divadlo mladých sa tento rok predstavia až tri súbory: Základná umelecká škola Vráble, topoľčianske Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša a Súkromné konzervatórium Nitra,“ dodávajú organizátori.

foto ilustračná: Pixabay.com

Prví z menovaných predvedú svojské spracovanie hry Don Juan sa vracia z vojny. Druhí inscenáciou textu Prestávky priblížia krehké obdobie dospievania. Posledný súbor predstaví Inscenáciu Človek, ktorá vznikala v ťažkom období pandémie, spoločenského odlúčenia a izolovanosti medzi štyrmi múrmi.

Ďalší prehľad sprievodných diskusií a aktivít podujatia Nitrianska biela noc prinesieme čoskoro.

Televízia Nitrička

Forgot Password