Športovci vyzývajú k darcovstvu: Každá kvapka krvi sa počíta

Nadácia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) SR krátko pred Vianocami upozorňuje na skutočnosť, že darovanej krvi nikdy nie je dosť.

Peter Sagan, Anastasia Kuzminová, Marián Gáborík, Richard Tury, Ľudovít „Lájos“ Klein, Ladislav a Peter Škantárovci, René Pucher, Martina Lucia Klocová, Danka Barteková aj Nitran Boris Valábik. Športovci sa krátko pred vianočnými sviatkami rozhodli pomôcť dobrej veci a vyzývajú verejnosť i fanúšikov na darovanie vzácnej tekutiny.

Krvi nikdy nie je dosť. Cieľom Olympijskej kvapky krvi je pomôcť zvýšiť jej zásoby.

Pridruženým problémom krajiny, ktorá bojuje s pandémiou, je akútny nedostatok krvi. Počet darcov klesá, nemocnice volajú o pomoc, stovky pacientov čakajú na záchranu svojich životov. Zvlášť v dnešnej dobe je darovanie život zachraňujúcej tekutiny jedno z najušľachtilejších gest, ktoré môže človek urobiť. Aj v čase, kedy svet ohrozuje šíriace sa ochorenie COVID-19, je krv dôležitá na pokrytie potrieb dlhodobo chorých pacientov, pri operáciách a predovšetkým pri záchrane životov po vážnych úrazoch. „V súčasnosti sa v médiách hovorí predovšetkým o pandémii koronavírusu, rád by som však upozornil na ďalšiu dôležitú tému a tou je nedostatok krvi pre potreby iných. Stále sú tú pacienti, ktorí potrebujú krv. Aj oni si zaslúžia pozornosť verejnosti. Ak môžete a máte odvahu pomáhať, urobte dobrý skutok. Každá kvapka krvi sa počíta,“ hovorí trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan. Do stredísk NTS vo svojich regiónoch pozývajú viacerí športovci. V Nitre za dobrú vec bojuje bývalý hokejový reprezentant Boris Valábik: „V dnešnej dobe zo všetkých strán počúvame o hrozbe koronavírusu, sú však aj iné, nemenej dôležité témy, ktorým by sme sa mali venovať. Jednou z nich je určite akútny nedostatok krvi po celom Slovensku. Preto prosím, zapojte sa do našej výzvy, darujte krv a pomôžte.“

Z jedného odberu je možné zachrániť až tri ľudské životy.

Darovanie krvi prináša dobrý pocit a radosť z toho, že niekto dostane ďalšiu šancu na život. Dôležité je uvedomiť si, že krv je nenahraditeľnou tekutinou a jej zásoby závisia len od ochoty iných. Rozhodnutie prísť na odberové miesto by teda nemalo byť zložité. „Darcom to zaberie zopár minút, no pre niekoho môže aj minúta znamenať život. Každá kvapka krvi sa počíta,“ pripomína prezident Slovenského olympijského a športového výboru a správca Nadácie SOŠV Anton Siekel.

Vítaní sú darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

Potreba krvi je veľká. Olympijská kvapka krvi je dlhoročným spoločným projektom Nadácie SOŠV a NTS SR, ktorá momentálne eviduje nedostatok krvných jednotiek na celom území Slovenska. V týchto dňoch naviac chýba krvná skupina A a všetky Rh negatívne skupiny. Avšak situácia sa mení, preto sú vítaní darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

Darovať krv môže každý vo veku od 18 do 60 rokov, v prípade pravidelných darcov krvi do veku 65 rokov. Darca musí vážiť aspoň 50 kilogramov a netrpieť žiadnou chronickou chorobou. Samotný odber zaberie 5 až 10 minút, odoberá sa 450 ml krvi.

Darcovia sa o svoje zdravie obávať nemusia. „Na všetkých pracoviskách Národnej transfúznej služby SR sú stále zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu,“ ubezpečila darcov projektová manažérka NTS Martina Frigová. Na odber sa môžete objednať telefonicky na ktoromkoľvek pracovisku NTS SR. Všetky potrebné informácie získate aj na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR.

Zdroj: olympic.sk

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password