Schválili dotácie na obnovu pamiatok: Peniaze pôdu napríklad na tržnicu, Kalváriu a Zoborský kláštor

Značná časť dotácií vyrieši potrebnú opravu okien, dverí, podláh, fasád a interiérových náterov, ktoré negatívne ovplyvnil čas. Medzi podporenými je mnoho ďalších kaštieľov a kostolov v obciach Nitriaskeho kraja.

Nitrianska Kalvária (foto: archív TV Nitrička)

Zastupiteľstvo Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) v rámci projektu Zachráňme kultúrne pamiatky NSK vyčlenilo tisíce eur na ich obnovu. Finančné dotácie na rok 2021 boli schválené na základe všeobecného záväzného nariadania. Peniaze pôjdu priamo z rozpočtu samosprávneho kraja.

Podmienky nariadenia splnilo 37 žiadateľov. Dokopy žiadali o sumu 155 494, 86 eur.

„Nitriansky samosprávny kraj poskytuje žiadateľom dotáciu na obnovu kultúrnej pamiatky za predpokladu, že žiadateľ o dotáciu poskytne na obnovu vlastné finančné prostriedky, minimálne vo výške 25% z celkového rozpočtu projektu,“ uvádza sa v materiáli, ktorý bol predložený krajským poslancom. NSK na rok 2021 z rozpočtu vyčlenil na obnovu národných kultúrnych pamiatok 100 tisíc eur. Tie boli napokon rozdelené na obnovu stavieb, respektívne pamiatok podľa návrhu Oddelenia kultúry a športu Úradu NSK a Krajského pamiatkového úrad v Nitre.

Areál Zoborského kláštora (foto: NH)

Priamo v krajskom meste budú financie použité na nitriansku Kalváriu, mestskú tržnicu a Zoborský kláštor

Na kalváriu je určených 4500 eur. Využijú sa na „hydrofobizujúcu injektáž a aplikácia zvislej tesniacej omietky“. O dotáciu žiadala Rímskokatolícka cirkev Farnosť Nitra – Kalvária.

O rovnakú sumu žiadalo mesto Nitra. Na umelecko-remeselnú obnovu okien na tržnici – bývalých kasárňach pôjde napokon 3500 eur.

Postupne sa mení aj vzhľad areálu Zoborského kláštora. O dotáciu žiadala Špecializovaná nemocnica sv. Svorada. Tento raz suma 2 tisíc eur pomôže pri umelecko-remeselných prácach na obnove Rákocziho altánku.

Hrad Gýmeš (foto: NH)

Ďalšie dotácie smerujú do celého Nitrianskeho kraja.

Medzi schválenými žiadateľmi sú aj mlyn, kaštieľ a park v Mojmírovciach, hrady Hrušov, Gýmeš a Oponice, Synagóga v Leviciach, múzeum ľudovej kultúry v Kolíňanoch, kaštieľ a kúria v Horných Lefantovciach. V areáli Apponyiovského kaštieľa v Oponiciach má pribudnúť výsadba stromov. Značná časť dotácií vyrieši potrebnú opravu okien, dverí, podláh, fasád a interiérových náterov, ktoré negatívne ovplyvnil čas. Medzi podporenými je mnoho ďalších kaštieľov a kostolov v obciach Nitriaskeho kraja.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password