S parkletom má mesto plány aj počas zimy. Za použitými farbami tajomstvo nehľadajte

Mesto má záujem, aby sa blízke prevádzky zapojili napríklad do vianočného mestečka a do iných kultúrnych akcií.

Už nejaký čas je na Štefánikovej triede v Nitre parklet. Miesto na posedenie a mestskú zeleň nahradilo pôvodné parkovacie miesta, ktoré boli presunuté na neďalekú Palárikovu ulicu. Reakcie na parklet sa rôznia, mesto však očakáva, že si nájde návštevníkov a bude využívaný podobne, ako v iných európskych mestách.

Za použitými farbami netreba hľadať tajomstvo. Pri dopravnom značení sa používajú bežne.

Otázky verejnosti sa často týkali farieb, ktoré boli použité pri vyznačovaní parkletu. Okrem červenej a zelenej bola použitá aj žltá a modrá, čo niektorí považujú za odkaz na Ukrajinu.

foto: NH

„Farby, ktorým sa vyznačil parklet, vychádzali z farieb, ktoré sa bežne používajú na dopravné značenia. Zabezpečili sme ich v rámci existujúcej rámcovej zmluvy so špecializovanou firmou, ktorá sa venuje aj iným dopravným značeniam,“ vysvetlil hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Rovnako sa postupovalo pri vzoroch. „Boli navrhnuté tak, aby nebolo potrebné používať technológie nad rámec uzavretej zmluvy, čím sa minimalizovala technologická náročnosť náteru,“ dodal hovorca, pričom jednotlivé vzory nemajú žiaden špecifický význam, použili sa štandardné tvary.

Blízke prevádzky by sa mohli zapojiť napríklad do vianočného mestečka.

foto ilustračná (pixabay.com)

Zámerom mesta je počas zimných mesiacov zapojiť do diania v centre mesta aj prevádzky v okolí, ktoré tu prejavili záujem o prevádzkovanie terás.

„Tým sa zvýši návštevnosť, ale aj atraktivita celého priestoru. Máme záujem, aby sa prevádzky na parklete zapojili napríklad do vianočného mestečka či do ďalších iných kultúrnych akcií v Nitre,“ prezradil Tomáš Holúbek. Obdobie vianočných trhov má tento rok v Nitre začať 25. novembra a potrvá do 23. decembra s možnosťou predĺženia do 6. januára 2023.

Priestor zatraktívnili záhonmi a stromami v mobilných kvetináčoch. Ak sa neosvedčia, pôjdu do voľnej zeme.

Gledíčie trojtŕňové sa nachádzajú napríklad aj na Kupeckej ulici, nedávno pribudli tiež na pešej zóne. Podľa Štefana Lančariča z odboru životného prostredia mestského úradu bolo definovaných niekoľko vhodných drevín do nádob. Gledíčie boli vybrané vzhľadom na výhodnosť ponuky.

Drobnosť listov má byť vnímaná ako výhoda, ktorou sa na jeseň minimalizuje množstvo opadaného lístia a s ohľadom na to sú tiež bezpečnejšie pre chodcov.

Poslankyňa Jarmila Králová však poznamenala, že stromy možno nevytvoria dostatočné tienenie a po 3 až 4 rokoch sa budú musieť pre prekorenenie presadiť.

Tým, že gledíčie sú v nádobách, nejde o cieľové riešenie, ale alternatívu k výsadbe. Štefan Lančarič nedávno na zasadnutí mestského zastupiteľstva potvrdil, že spomínané dreviny tu teda budú iba do určitého obdobia: „Keď budeme vidieť, že dreviny po určitom období začínajú strádať a chradnúť, budú tak, ako sa to deje všade v Európe, nahradené“. Zároveň spomenul, že boli vytvorené také podmienky, aby tu vydržali čo najdlhšie. V prípade potreby budú presadené do voľnej zeme.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password