Reorganizácia mestského úradu vyvolala vášnivé reakcie

Rozniesli ho na kopytách. Nový organizačný poriadok mestského úradu sa poslancom nepáči. Kritizujú najmä nevhodné načasovanie a chýbajúci personálny audit.

Zmena štruktúry Mestského úradu v Nitre by mala nastať už v júni. Aj keď organizačné zmeny podľa prednostu Martina Horáka komplexne obsiahli všetky aj v dlhodobejšom časovom horizonte plánované zmeny vo vývoji zamestnanosti, poslanci ich načasovanie kritizujú. Koronakríza zasiahla všetky odvetvia, samospráva musí kvôli výpadku príjmov šetriť, škrtenie rozpočtu zasiahlo napríklad údržbu zelene či poskytovanie dotácií. Napriek všetkým negatívam dnes leží na primátorskom stole správa, ktorá počíta s desiatkami nových zamestnancov.

Vzniknúť by malo päť odborov a 25 nových pracovných miest.

Novovznikajúca organizačná štruktúra by mala podľa prednostu doplniť stavy zamestnancov na odborných pozíciách a vytvoriť priestor na zamestnanie ľudí, ktorí nahradia pracovníkov odchádzajúcich na penziu. „Nemôžeme fungovať spôsobom, že zamestnanec jeden deň odíde a druhý deň na jeho miesto nastúpi niekto nový. V mnohých prípadoch musí prebiehať dlhodobé odovzdávanie agendy,“ pripomína Horák. Obsadzovanie niektorých nových miest bude podľa prednostu záležať od získanej finančnej podpory: „Sú vytvorené pozície, ktoré budeme obsadzovať v prípade, že dostaneme peniaze z projektov.“ Pozície by tiež nemali byť obsadzované naraz, v blízkej budúcnosti vedenie úradu počíta s piatimi až siedmimi novými zamestnancami. „Chápeme to ako zefektívnenie a zreálnenie toho stavu, aký tu je a aké služby potrebujeme ponúkať,“ doplnil primátor Nitry Marek Hattas.

Primátor Nitry Marek Hattas na 18. mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Zmeny rozhádali aj koaličných poslancov

Nezodpovedné mrhanie financiami aj ignorácia pripomienok poslancov. Na primátora Mareka Hattasa sa zniesla vlna kritiky. Koaliční partneri podľa poslankyne Anny Laurinec Šmehilovej primátorovi v súčasnej situácii navrhli len nevyhnutné personálne zmeny, ich požiadavky však neboli zohľadnené. Peter Oremus zas označil zámer Hattasa minimálne za nezodpovedný: „Za predchádzajúceho vedenia mesta mal mestský úrad 235 zamestnancov. V súčasnosti má 288 pracovných miest, z toho zhruba 25 nie je obsadených. Teraz ideme vytvárať ďalších 25 miest. Na jednej strane sa zvyšujú dane, poplatky – lebo musíme, na strane druhej sa šafári s peniazmi v čase, keď nevieme, aký až bude vplyv koronakrízy na náš rozpočet, ale tušíme, že bude obrovský.“ V takomto období sa podľa neho musia veci zlučovať a funkcie kumulovať, nie vytvárať. „Zverili sme riadenie mesta do rúk hazardérov,“ pokračoval v ostrej kritike Oremus, ktorý si všimol, že vedenie Nitry kladie najväčší dôraz na propagandu. „Je tam sedem pracovných miest. Človek, ktorého nikto nevolil, bude posudzovať v médiách poslancov a bude sa tu stavať do pozície nejakého šéfa,“ narážajúc na odborného poradcu pre komunikáciu Henricha Vargu rozhorčene ukončil svoju reč nezávislý poslanec.

Primátor pripomienky poslancov k organizačnej štruktúre úradu odignoroval.

Jedným z hlavných kvalitne argumentačne pripravených kritikov prístupu Hattasa bol poslanec Ján Vančo, ktorého mrzí, že k dohode medzi poslancami a primátorom neprišlo. Podľa jeho slov sa s takouto neochotou pristúpiť na argumenty poslancov a až tvrdosťou za uplynulých niekoľko rokov ešte nestretol. „Väčšinou sa v zastupiteľstve vadí koalícia s opozíciou. No v tomto volebnom období čo sa deje, to som nezažila ani v tom minulom,“ doplnila poslankyňa Petra Ajdariová.

Navýšenie pracovných miest bez predchádzajúceho auditu je pre väčšiu časť mestského zastupiteľstva neprijateľné.

„Vie nám vôbec niekto povedať, aké veľké peniaze budeme musieť vynaložiť na tieto novovytvorené pracovné miesta? O koľko stúpli mzdové náklady od začiatku vedenia mesta?“ pýtal sa Miloslav Hatala z poslaneckého klubu Demokratická koalícia pravicových strán. Potrebu auditu zdôraznil aj nezávislý Miroslav Gut: „Bez personálneho auditu efektivitu nezvýšime. My poslanci sme sa ho dožadovali už v minulosti, do dnes na to nebolo odpovedané. Hovoríte o širokej diskusii, vy však nediskutujete s poslancami naprieč celým auditóriom.“

Poslanci na utorkovom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva s navrhovanou zmenou organizačnej štruktúry mestského úradu nesúhlasili a uznesenie neprijali.

Predložený materiál mal však len informatívny charakter, a tak je neprijatie uznesenia len formálna záležitosť. Organizačná štruktúra mesta je výlučne v kompetencii primátora mesta. Poslanci mohli tento proces ovplyvniť len odmietnutím príslušných rozpočtových opatrení. Takýto krok avizovali viacerí z nich, výsledkom čoho je prijatie len jednej časti (A) predmetného materiálu. S časťou B, v ktorej sú zahrnuté aj presuny v zmysle organizačných zmien, súhlasilo len 8 prítomných poslancov. Financovanie reorganizácie mestského úradu teda schválené nebolo.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password