Reakcie na protest SMERU v Nitre pribúdajú. Výrokmi sa zaoberá aj polícia

Reakcie na nedeľné zhromaždenie, ktoré na Svätoplukovom námestí v Nitre zorganizovala opozičná strana SMER-SD, pribúdajú. Časť verejnosti pobúrili videá šíriace sa na sociálnych sieťach.

zdroj: facebook Zuzana Čaputová

Polícia SR informuje, že sa situácii, ku ktorej došlo na zhromaždení bude zaoberať

Aktualizácia (3. máj, 17.50 hod.)

Spomínaný protest bol zabezpečený viacerými zložkami policajného zboru. Nitrianska krajská polícia v súvislosti s predmetným protestom vykonala potrebné bezpečnostné opatrenie. „Taktiež bol v zmysle zákona o Policajnom zbore vyhotovený zvukový a obrazový záznam z predmetného verejného zhromaždenia, ktorý sa momentálne vyhodnocuje a prebieha jeho analýza,“ dodával Polícia SR.

Ide najmä o vystúpenia poslancov Ľuboša Blahu a Roberta Fica. „Štátna moc mi zakázala povedať to nahlas. Nemôžem povedať pravdu o prezidentke Čaputovej. Poprosím vás, povedzte to za mňa!“ vyslovil Blaha, ktorý potom viackrát zakričal: „Je to americká …“. Zvyšok vety nechal na dav, kde odznel aj vulgarizmus. Robert Fico pred ľuďmi rečnil o pravde. Pravde o vojne a fašizme na Ukrajine a o smrti Jána Kuciaka.

Videá z prvomájových osláv v Nitre sa začali šíriť sociálnymi sieťami a v časti verejnosti vyvolali znechutenie z vystúpenia opozičných politikov. „Ďakujem za množstvo podpory, ktorú mi od včera posielate. Nielen pre mňa, ale ešte viac pre budúcnosť Slovenska je dôležité, že vám to nie je jedno. Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia,“ zareagovala prostredníctvom sociálnej siete prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Nitriansky primátor vyjadrenia, ktoré odzneli na námestí, považuje za pošpinenie Nitry.

„To, čo sa v nedeľu poobede odohralo na Svätoplukovom námestí považujem za neospravedlniteľné pošpinenie našej milovanej Nitry, princípov slušnosti, tolerancie a porozumenia. Nenávisť a agresivita, s ktorou tu vystúpil bývalý premiér a jeho spolustraníci sú v priamom rozkole s volaním po slušnom Slovensku, ktoré z toho istého námestia zaznievalo na jar roku 2018,“ vyjadril sa na svojej facebookovej stránke primátor Marek Hattas.

Podľa Štefana Štefeka, nitrianskeho poslanca a kandidáta na post primátora, udalosť rozpoltila verejnosť. S primátorom nesúhlasí.

Myslí si, že minimálne u jedného vystupujúceho v nedeľu na Svätoplukovom slušnosť chýbala. No zároveň si nemyslí, že na základe jedného človeka treba odsudzovať stovky účastníkov protestov, vyjadriť názor je podľa jeho slov základné právo každého občana. „Odmietam preto tvrdenie primátora Hattasa, že došlo k neospravedlniteľnému pošpineniu nášho mesta. Je to priamou urážkou stoviek obyvateľov Nitry, ktorí prišli pokojne a slušne vyjadriť svoj názor na dianie v krajine,“ zastal sa niektorých účastníkov Štefek.

Ide o premyslené rozdúchavanie vášní a vyvolávanie agresivity?

Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku (UZZNO) vyzýva bežných občanov aj mienkotvorné osobnosti k odmietnutiu podobných slov, aké odzneli v nedeľu na zhromaždení.

Predseda UZZNO Richard Duda v oficiálnom vyhlásení zväzu hovorí o tom, že zámer manipulátorov sa podaril: „Účastníci mítingu, možno právom nespokojní so súčasným stavom spoločnosti, skočili do nastraženej pasce – dostali sa do stavu, za ktorý sa niektorí v hĺbke duše doteraz hanbia“.

zdroj: UZZNO

Čo na to SMER-SD?

Strana v dnešnom stanovisku uviedla, že ju síce „ľudsky mrzí“, že sa niektorí účastníci protestu neudržali a povedali, čo si myslia o pani prezidentke a mohlo sa jej to dotknúť. Ešte viac ju však mrzí, ako sa vládna koalícia správa k ľuďom a občanom SR.

„Bola to prezidentka, ktorá zmarila vôľu viac ako 600 tisíc ľudí zorganizovať referendum o predčasných voľbách, je to útok na slobodu médií, ktorý vyvoláva potrebu ľudí vyjadriť sa verejne, je to obrovské zdražovanie a jeho ignorovanie vládou, ktoré tlačí ľudí do protestov,“ uvádza sa vo vyjadrení v závere, ktorého SMER dodáva, že v protestoch plánuje pokračovať. SMER-SD v stanovisku vládnej koalícii a prezidentke pripomína, že ulice sa napĺňajú len preto, lebo ľudia sú v beznádeji a neveria, že sa niečo na Slovensku zlepší. Bolo nedeľné zhromaždenie ukážkou toho, ako niečo na Slovensku zlepšiť?

Popri tom v parlamente dnes pokračuje rokovanie o vydaní Roberta Fica do väzby.

Televízia Nitrička

Forgot Password