V Synagóge bola otvorená výstava o živote vo východnom Berlíne. Jej posolstvo v súčasnosti ožíva

Putovná výstava na 20 čiernobielych plagátoch zachytáva fotografie z bežného života 80. rokov 20. storočia vo východnom Berlíne.

Fotografie ukazujú osamelých a starých ľudí, deti, zaľúbené páry, rokerov, hooligans, ošarpané fasády domov či nekonečné rady pred obchodmi s potravinami. Autorom zväčšnených scén je Harald Hauswald.

Obrazy doby dopĺňajú texty Stefana Wolleho, historika a autora kníh o NDR. Jeho kritický postoj k vtedajšiemu režimu mu spôsoboval problémy. Podobne ako iný, bol politicky prenasledovaný.

„Výstava ukazuje ´nenašminkovanú´ realitu NDR, na ktorú si dnes aj samotní svedkovia doby už temer nespomenú. Táto putovná výstava preto nemá ambíciu zanechať v návštevníkovi iba dojem z minulého a prežitého. Jej posolstvom je nezabúdať ani v dnešnej dobe na to, aké etické hodnoty nám priniesli 90. roky minulého storočia a pád Berlínskeho múru, symbolu dlhoročnej neslobody a rozdelenia nemeckého národa,“ približuje oficiálny text k výstave Oľga Wrede z Katedry germanistiky Univerzity Konštantína Filozofa.

Výstava Totálny východ. Život v NDR, ktorá je inštalovaná v nitrianskej Synagóge, vznikla pri príležitosti 30. výročia pádu NDR. Jej posolstvo je aktuálne aj dnes.

Podľa slov Oľgy Wrede: „skrýva hlboké myšlienky o slobode a neslobode, o jednote a rozdelení, o demokracii a totalizme, o drsnej realite a nehasnúcich túžbach po slobodnom živote. Práve toto posolstvo sa dnes, na pozadí aktuálneho spoločensko-politického diania a vojnového konfliktu na Ukrajine, stáva mimoriadne silným“.

Plagáty sú však späté tiež s posoltvom Berlínskeho múru, ktorého fragmenty sú od novembra 2021 inštalované aj v Nitre.

K jeho pozostatkom návštevníci výstavy po slávnostnom otvorení položili vence, čím si pripomenuli obete železnej opony. Katedra germanistiky výstavu zorganizovala spolu s mestom Nitra. Otvorenie sa konalo s účasťou veľvyslankyne Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku Barbary Wolfovej. Verejnosť si bude môcť plagáty prezrieť do 28. apríla 2022.

Foto: Roman Oravec (ukf.sk)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password