Nitra ako jediné slovenské mesto bude mať fragmenty Berlínskeho múru

Berlínsky múr ako hranica rozdeľoval Berlín na východnú socialistickú a západnú demokratickú stranu do roku 1961 do roku 1989. Z jeho zvyškov boli do Nitry prevezené tri fragmenty.

zdroj: TV Nitrička

Myšlienka priviesť panely Berlínskeho múru do Nitry skrsla ešte v roku 2014. Nitra sa teraz pridá k mestám ako New York, Washington, Brusel, Pariž či Praha. Fragmenty dostala ako dar aj s certifikátom pravosti. Pochádzajú z úseku, kde dochádzalo k pokusom o útek, no všetky sa končil neúspešne. Na tomto úseku bola dvojitá línia berlínskeho múru. Prvou líniou bola dotyková – kontaktná, ktorú musel utečenec preliezť, dostať sa za ňu. To boli miesta, kde sa naposledy ruky týchto ľudí dotkli panelov. „V priestore medzi prvou a druhou líniou, na hranici západného Berlína sa stretli len z guľkami, ktoré boli na nich vypálené zo strážnych veží bez vyzvania,“ vysvetľuje autor myšlienky Tibor Ujlacký.

Múr podľa jeho slov symbolizoval obete ľudí, ktorí sa pri úteku za slobodou nebáli nasadiť aj svoj vlastný život. Často utekali aj s tým vedomím, že ich tam môže stretnúť smrť.

„Panelov, ktoré tu máme, sa dotýkali ruky ľudí, ktorí neprežili prechod,“ dodal hlavný architekt Nitry Viktor Šabík. Na celkové stvárnenie pomníka, ktoré ešte nie je celkom isté, bude podľa hlavného architekta prebiehať súťaž. „Sme na dobrej ceste, aby sme vyrokovali, že sa k nám dostane ten štvrtý fragment, tým pádom budeme jediné mesto na svete, ktoré bude mať vo verejnom priestore prezentovanú jednu aj druhú líniu na jednom mieste,“ dodal Viktor Šabík.

Pomník z panelov by mal stáť neďaleko pešej zóny v parčíku pri VÚB.

Televízia Nitrička

Forgot Password