Projekt archeoparku a múzea vo Vrábľoch umožní spoznať život človeka staršej doby bronzovej

Financované by mohli byť z eurofondov.

foto ilustračná: pixabay.com

Archeologické nálezisko vo Vrábľoch v lokalite Fidvár je podľa vrábeľskej radnice inšpiráciou k vybudovaniu archeoparku s múzeom. Dôvodmi sú najmä rozloha a nálezy zo staršej doby bronzovej.

„Uvedomujeme si veľký význam tohto nálezu, preto je našim cieľom na území náleziska, presnejšie v jeho bezprostrednej blízkosti vytvoriť skanzen a múzeum človeka staršej doby bronzovej priamo vedľa náleziska,“ približuje zámery magistrát.

Projekt by mal byť v rámci strednej Európy ojedinelý. Podobný park sa nachádza v poľskej Trzcinici. Primátor Vrábeľ Tibor Tóth vyjadril zámer a iniciatívu získať financie na projekt z eurofondov. Jeho existencia by mohla rozšíriť možnosti regionálneho cestovného ruchu.

„Systematický archeologický výskum prebiehal v spolupráci archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre a pracovníkov z nemeckého Frankfurtu nad Mohanom,“ doplnilo mesto.

Vedúci vedecký pracovník SAV profesor Jozef Bátora uviedol, že významným unikátom tohto nálezu je, že sa podarilo zistiť 180 pôdorysov domov v radiálnom usporiadaní, čiže s charakterom architektonického prístupu. Môžno preto hovoriť o takvzanom protomeste.

Televízia Nitrička

Forgot Password