Pro Musica Nostra Nitriensi

Cez víkend sa v priestoroch kaštieľa Rúbaň uskutočnil predposledný koncert festivalu Pro Musica Nostra Nitriensi.

V kaštieli Rúbaň zazneli skladby významných francúzskych skladateľov ako sú Gabriel Fauré či Camille Saint-Saëns. Na koncerte sa predstavilo medzinárodné česko – slovenské hudobné zoskupenie dvoch interpretov.

„Kaštieľ v Rúbani a mnohé ďalšie pamiatky sa snažíme propagovať prostredníctvom umenia a hudby v interpretácii špičkových slovenských i zahraničných umelcov. V kaštieli sme sa snažili predstaviť špičkovú českú harfistku Janu Bouškovú, ktorá bola v tomto roku 2019 vyhlásená za najlepšiu harfistku sveta. Harfistka je členka orchestra Českej filharmónie v Prahe. Myslím si, že komorné zoskupenie flauta a harfa do týchto priestorov bezpochyby patria,“ informovala manažérka festivalu Pro Musica Nostra Nitriensi Slávka Ferencová.

Svoje hudobné umenie predviedla najlepšia česká harfistka v doprovode slovenského flautistu, ktorí uviedli hudobné skladby z čias francúzskeho impresionizmu. Kaštieľ poskytol divákom hudobný, ale aj vizuálny zážitok.

„Rozhodli sme sa pre francúzsky repertoár z väčšej časti, čiže Camille Saint Saëns – Fantasia, ktorá je určená pre husle a harfu. Znie veľmi zaujímavo aj s flautou. Zahrali sme aj pieseň zo známej francúzskej opery Carmen Fantasie, ktorú v roku 1874 zložil francúzsky skladateľ Georges Bizet,“ povedal flautista Tomáš Jánošík.

Festival Pro Musica Nostra Nitriensi prebiehala v Nitrianskom kraji po druhýkrát a budúci rok ho organizátori plánujú rozšíriť aj do priestorov Trnavského kraja.

Viac informácií o festivale sa dozviete v našej reportáži na TV Nitrička.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password