Prírodná lekáreň: Višne

Je lepšie vysadiť čerešne alebo višne? Odpoveď sa dozviete v článku.

Višne sú plody ovocného stromu čerešňa višňová. Tieto rastliny k nám pricestovali z oblasti Malej Ázie, dnes ich môžeme nájsť po celom svete. Plody ovocného stromu sú bohaté na živiny ako sú vitamíny A, C, E, K a skupiny B. „Z minerálov obsahujú draslík, mangán a meď, vápnik, železo, fosfor, zinok a horčík,“ vysvetľuje RÚVZ. Taktiež v nich môžeme nájsť vlákninu, ktorú naše telo potrebuje pre správne trávenie potravy. Višne sú rovnaké bohaté na polyfenolové látky – antokyaníny, ktoré zabezpečujú ich výrazné sfarbenie a majú silné antioxidačné i protizápalové vlastnosti. „Antokyaníny pomáhajú aj pri rozkladaní kryštálov kyseliny močovej, tie spôsobujú bolesti kĺbov pri dne,“ píše RÚVZ.

Višne majú podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v porovnaní s čerešňami viac medi, vitamínu C, A a antokyanínov. „Ich antioxidačné vlastnosti sú v porovnaní s čerešňami väčšie a navyše obsahujú i menej cukru,“ informuje RÚVZ. Okrem iného svojimi protizápalovými účinkami môžu pomôcť pri zmierňovaní bolesti kĺbov, ktorú vyvoláva artritída.

Doktorka Šranková odporúča konzumáciu višní aj profesionálnym športovcom: „Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým účinkom môžu antokyaníny spolu s inými látkami nachádzajúcimi sa vo višniach znižovať poškodenie svalov vyvolané námahou u športovcov.“

Podporu pri liečbe v nich môžu nájsť ľudia, ktorí trpia nespavosťou či depresiami.

Višne totiž obsahujú hormón melatonín, ktorý reguluje vnútorné hodiny človeka, cyklus spánku a bdenia. Tieto živiny pomáhajú aj v prevencii srdcovo-cievnych ochorení a zlepšujú funkciu nášho mozgu. „Višne sú taktiež vďaka svojmu bohatému obsahu vitamínov A, C, antokyanínov a melatonínu veľmi prospešné pre zrak a zdravie očí,“ dodáva RÚVZ.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password