Prírodná lekáreň: Baza

Baza čierna je zázračný ker patriaci do čeľade pižmovkovité. Je bohatá na množstvo živín a má veľa zdraviu prospešných účinkov.

Baza sa už v dávnych dobách pre svoje blahodarné účinky považovala za vzácny produkt prírody, často ju spájali so staroslovenskými bohyňami, vílami a neskôr aj čarodejnicami.

Podľa vyjadrení doktorky Šrankovej sú: „plody bazy čiernej zdrojom vitamínu C a A, vlákniny a minerálov ako draslík, vápnik a železo. Avšak najviac jej zdraviu prospešných účinkov je pripisovaných polyfenolovým látkam a z nich najmä antokyanínom, ktoré sú zodpovedné za čierne sfarbenie bazových plodov a ktoré majú i antioxidačné a protizápalové účinky.“

Baza podporuje našu imunitu, pomáha v prevencii a pri podpore liečby prechladnutia a respiračných ochorení ako angína či chrípka. Antokyaníny, ktoré sa v nej nachádzajú svojimi protizápalovými účinkami môžu pomáhať i pri vonkajšom použití ako zábaly alebo obklady v zmiernení bolesti a opuchov.

„Antokyaníny taktiež pomáhajú pri prevencii srdcovo-cievnych chorôb,“ uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Z plodov, ako i kvetov tejto rastlinky je možné pripraviť čaj, sirup, džem, ale aj víno. Kvety by sme mali sušiť zavesené za stopku alebo ich rozložiť v tenkých vrstvách na miesto, kde sa vyhnú priamu slnečnému žiareniu.

Netreba zabúdať, že niektoré časti bazy ako listy, korene, kôra, stonky a nezrelé bobule obsahujú látky, ktoré za určitých okolností môžu uvoľňovať kyanid.

Jeho množstvo je síce málokedy život ohrozujúce, avšak môže spôsobiť nepríjemný pocit nevoľnosti, vracanie, hnačku, závraty či problémy s dýchaním. Pozor si treba dávať aj na zrelé a neuvarené plody.
„Konzumácia bazy nie je vhodná ani pre ľudí s autoimunitnými problémami, malé deti, tehotné ženy či pre ľudí, ktorí užívajú močopudné lieky,“ dodáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password