Nespokojnosť so stavom dopravy v kraji viedla k rokovaniu s ministerstvom dopravy

Župan Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica, primátor Nitry Marek Hattas a minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal sa stretli, aby prebrali výhrady voči stavu ciest a železníc v regióne.

foto: TV Nitrička

Krajskí poslanci už pred časom vyjadrili nespokojnosť so stavom dopravnej infraštruktúry v Nitrianskom kraji. Dôvodová správa k téme, ktorá sa preberala aj na májovom zasadnutí krajského zastupiteľstva, hovorila o tom, že NSK patrí medzi regióny s najmenším prísunom financií na dobudovávanie infraštruktúry. NSK poukazuje aj na regionálnu neférovosť pri rozdeľovaní financií určených na dopravu.

Oprávnené požiadavky NSK mali byť dlhodobo ignorované zo strany kompetentných štátnych orgánov aj rezortu dopravy.

O dopravnej situácii v Nitre a okolí prišiel osobne rokovať minister dopravy Andreja Doležal. Témou bolo, okrem iného, odklonenie nákladnej dopravy z centra mesta, no na to je potrebná rekonštrukcia Cabajského mosta. Primátor Nitry sa vyjadril, že vníma prísľub pomoci: „Zároveň sme sa rozprávali aj o ďalšej časti, ktorá je na Cabajskej, to je práve zjazd Nitra – juh R1, kde potrebujeme okružnú križovatku“.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Výstavba križovatky bude podľa slov ministra Doležala trvať približne 70 až 80 mesiacov.

Ďalším bodom je cesta I/64, ktorá vedie krajom. „Potrebujeme koridor otvoriť aj hore na Topoľčany a smerom na Hornú Nitru,“ tvrdí nitriansky župan Milan Belica. „Na programe rokovania iniciovaného predsedom NSK a Zastupiteľstvom NSK bolo v oblasti cestnej infraštruktúry riešenie dopravného spojenia cesty I/64 zo severu v smere Prievidza – Nitra – závod Jaguar Land Rover a z juhu v smere Komárno – Nitra, vrátane turboobchvatu Nitra-Čermáň s výjazdom na R1,“ približuje Úrad NSK.

Hovorilo sa tiež o priamom vlakovom spojení Nitry s Bratislavou.

železničná stanica
foto: NH

Podľa Úradu NSK je absencia železničného elektrifikovaného prepojenia Nitry smerom na Trnovec nad Váhom a Bratislavu jedným z najväčším problémov železničnej dopravy. Štúdia, ktorá rieši chýbajúce spojenie už bola odovzdaná Útvaru hodnoty za peniaze. „V prípade tohto úseku úplne novej 27 kilometrovej trate aj bez rekonštrukcie zvyšku trate smerom na Bratislavu, skrátime čas z Nitry do Bratislavy pod 50 minút,“ vraví minister dopravy. Podľa štúdie má byť úsek v hodnote 323 miliónov eur.

„Cieľom pracovného stretnutia v Nitre bolo hľadanie reálnych riešení týchto, pre kraj rozhodujúcich, dopravných tém. Ukázalo potrebu ďalších rokovaní v jednotlivých oblastiach  dopravnej infraštruktúry,“ dodal Úrad NSK.

Viac o rokovaní s rezortom dopravy v reportáži Televízie Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password