Podoby súčasnosti: Škandinávsky štýl

Krajiny ako Švédsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island prenikli do povedomia svojim jednoduchým, no pútavo zariadením interiérom.

Severské krajiny majú poriadne chladné počasie, čo inšpirovalo ich obyvateľov k tomu, aby si zariadili svoj domov čo najpohodlnejšie, keďže v ňom pre výstrelky počasia trávia mnoho času. Práve to a, samozrejme, rozvinuté remeselné umenie, podnietilo vznik škandinávskeho štýlu. Jeho začiatky vo svete môžeme spozorovať v roku 1954, keď sa v USA konala výstava Design Scandinavia, ktorá putovala Amerikou a Kanadou celé tri roky.


Podstatou tohto interiérového dizajnu je čistota línií a jednoduchý nábytok, ktorý využíva princípy udržiavateľnosti a funkčnosti. To znamená, že zariadenie v tomto štýle niečo znesie, lebo je pripravené na to, že ho budeme denno-denne používať. Severania sa nechali inšpirovať aj okolitou prírodou, ktorá má u nich špeciálne miesto pre svoje krásne a veľkolepé scenérie. Práve preto nájdeme v tomto štýle prevažne prírodné látky, výrobky a povrchy. Nábytok býva zväčša z dubového alebo iného dreva vo svetlých tónoch. Typické interiérové vychytávky bývajú masívne, otvorené knižnice zo svetlého dreva s úhľadne usporiadanými knihami.

Materiály ako sklo, vlna kožušina a koža interiér zútulnia a zohrejú, rovnako ako krb, ktorý sa štylizuje prevažne do kúta hlavnej miestnosti.

Zdroj: Pixabay


Škandinávci sa snažia zachovať vzdušnosť, minimalizmus a neutrálnosť, to znamená, že na preplnený interiér a prehnané zdobenie môžeme zabudnúť. Všetko, čo zbytočne pohlcuje priestor, do domácnosti nepatrí, no netreba zabúdať, že z minimalizmu len vychádzame, preto je dovolené použiť sem-tam nejaké dekorácie. Ideálne také, ktoré nám budú aj na niečo slúžiť.

Zdroj: Pixabay

Pod týmto odporúčaním si môžeme predstaviť deky, vankúše, kožušiny, taburetky, sviečky a podobne. Na oživenie priestoru sa odporúča použiť doplnky vo farebnom – pastelovom tóne, vylúčiť však nemusíme ani ostrý kontrast v podobe čiernej farby. Masívny nábytok by mal mať zaoblené tvary, okná by zas mali vpúšťať dostatok denného svetla, ktoré si Škandinávci vážia. Umelé svetlo v podobe jedného centrálneho osvetlenia môžeme nahradiť stolovými a stojacimi lampami, tie môžeme rozmiestniť všade, kam sa nám zažiada, dosiahneme tak žiariaci efekt.

Zdroj: Pixabay

Severský dizajn učaroval aj obyvateľke Nitry – Ninke: „Na škandinávskom štýle mám najradšej čistotu, jednoduché línie, minimalizmus. Severský koncept som si zamilovala, keď som prvýkrát navštívila Ikeu. Svoj budúci byt by som si chcela zariadiť v tomto duchu. Plánujem využiť drevo, kvety a takzvaný „retro“ nábytok.“

Ak však preferujete mať v domove trocha viac, pozrite si náš článok o bohémskom štýle, či provensálskom štýle. Ak chcete niečo podobné Škandinávii, no s mestským nádychom, článok o urban/mestskom štýle nájdete tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password