Podoby súčasnosti – Bohémsky štýl

Každé obdobie má svoj ráz, aké štýly sú dnes v popredí?

Podoba bohémskych prvkov, ktoré postupne vyrástli do samostatného štýlu, vznikala postupne. Počiatky môžeme nájsť vo Francúzsku 15. storočia, keď táto krajina zažila sťahovanie národov. Išlo o kočovné kmene Cigánov, ktoré žili nomádskym spôsobom života, čo znamená, že migrovali z miesta na miesto vo svojich vozoch. Hlavnou črtou tohto etnika bolo nosenie pestrofarebných kúskov, ručne vyrábané šperky, oblečenie sa vrstvilo. Spôsob života týchto ľudí bol uvoľnený, nemali stále zamestnanie, povinnosti okolo statkov, domov, bytov. Nekládli dôraz na spoločenské normy alebo pravidlá.

Zdroj: Pixabay.com

„Bohém je človek zámerne porušujúci spoločenské konvencie,“ uvádza sa v slovníkovom portáli Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV.    

Časom začali Francúzi označovať ľudí, ktorí žili týmto spôsobom života slovom „bohémien“. Výraz sa ujal preto, lebo sa verilo, že populácia kočovníkov prišla z územia Čiech – vtedajšej Bohemie. V 19. storočí sa tento výraz  začal spájať s komunitou chudobných, nemajetných umelcov, pretože tí žili často podobným spôsobom života ako kočovné kmene. Umelci zostali bez príjmov. Francúzska revolúcia obmedzila množstvo mecenášov, ktorí poskytovali umelcom plat a strechu nad hlavou. Umelci svojím oblečením inšpirovaným nomádmi, kočovníkmi vyčnievali z davu. Boli takpovediac neprehliadnuteľní, čo časom začali využívať aj na vyzdvihnutie svojej kreativity, individuality, nekonvenčnosti a rebelantstva.  Bohémsky spôsob života inšpiroval Henriho Murgera k napísaniu románu La vie de bohéme.

„Bohém – človek, ktorý užíva život plnými dúškami, ľahtikár, najčastejšie umelec,“ uvádza slovenský slovník cudzích slov.

Najväčší boom tohto štýlu nastal v 60. rokoch 20. storočia, keď vzniklo hnutie hippies. Táto subkultúra (etnicky, sociálne, generačne, záujmovo a inak vymedzená menšina) sa vyznačovala spontánnosťou, slobodou, bojom za ukončenie vojny, zavrhovaním spoločenskej štruktúry a politiky. Rozpoznať hippieka bolo možné hlavne vďaka oblečeniu. Materiály boli zväčša prírodného rázu, žiarili farbami, vzormi, ručnými výšivkami. Ženy či muži nosili množstvo šperkov, dlhé vlasy a voľnejšie oblečenie. Móda prerazila postupne aj do moderného hudobného priemyslu.

Skupina Beatles, Janis Joplin a iní umelci prezentovali nielen módu, ale aj bohémsky spôsob života.

Medzi prvky tejto spočiatku “antimódy“ patria rôzne ozdobné aplikácie, ako napr. koráliky, vintage kúsky zmiešané do pestrofarebných kombinácií, kvetové, folklórne, etnické, exotické a psychedelické vzory. Základné kúsky šatníka modernej bohémky tvoria vzdušné tuniky, romantické šaty s kvetovou podtlačou, dlhé sukne, remienkové – kožené sandále, klobúky, pestrofarebné kabelky alebo batohy a množstvo šperkov. Muži môžu dosiahnuť výzor bohéma dlhými vlasmi, bradou, množstvom doplnkov a použitím už spomínaných znakov.

zdroj: Pixabay.com

Móda tohto typu vstúpila aj do dizajnu, čo má za následok dopyt po nábytku alebo doplnkoch v boho štýle. Množstvo doplnkov, farebných textílií a rastlín vhodných do domácnosti je pre tento druh dekorovania viac ako príznačný. V domácnosti sa môže vyzdobiť takmer všetko od dverí, okien, závesov a nábytku. Používanie vzorovaných koberčekov, množstva farebných vankúšikov alebo textílií na stenu v tvare mandál, poprípade lapačov snov sú dnes už viac či menej zaužívaným trendom.

Bohémsky spôsob zariadenia domácnosti je ideálny najmä pre tých, čo si nepotrpia na ladenie nábytku. Boho dáva miešaniu štýlov voľnú ruku.

Farebnosť nie je pravidlom
Zdroj: Pixabay.com

Materiály použité pri zariaďovaní sú prírodného charakteru: drevo, sklo, kameň – toto všetko spadá do základnej výbavy bohémskej výzdoby. Tak, ako aj hojdacie kreslá, zdobené taburetky, zrkadlá zo vzorovanými rámami, farebné lustre a orientálne pôsobiace lampáše.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password