Podoby súčasnosti – Provensálsky štýl

Nežné kvetové dekorácie, biela farba, levanduľa… Toto všetko a ešte oveľa viac definuje ráz francúzskeho vidieka.

V predchádzajúcom príspevku o popredných štýloch súčasnosti sme rozobrali bohémsky štýl, článok nájdete tu. Dnes predstavíme jemný, romantický provensálsky štýl. Názov pochádza opäť z Francúzska, konkrétne z oblasti Provance. Toto historické územie v juhovýchodnej časti krajiny známe pre svoje levanduľové polia, bolo pôvodne osídlené Ligurmi. Po mnohých stáročiach túto lokalitu ovládli Rimania – tí založili prvú provinciu z názvom Provincia Romana.

Zdroj: Pixabay.com

„V 928 n. l. splynulo s Burgundským kráľovstvom,“ informuje FILIT.

Štýl môžeme zaradiť do podtypu francúzskeho palácového charakteru. Naplno sa objavuje okolo roku 1800, teda v 19. storočí, kedy si obyvatelia predsavzali odlíšiť sa od Paríža – ten udával estetický, kultúrny a dokonca aj politický ráz krajiny.

Medzi typické črty provensálskeho štýlu patria prírodné materiály ako drevo, kameň, textil (bavlna, vlna, ľan) a kov. Drevo sa väčšinou natrie na bielo, či už ide o podlahu alebo nábytok. Dominantná farba je okrem spomínanej bielej aj béžová a krémová. Nábytok môže byť masívny, dokonca nemusí byť úplne nový, dôležité je jeho správne umiestnenie a svetlá farba. Vnútro políc sa odporúča natrieť veselou tyrkysovou, poprípade žltou farbou (zvlášť pri kuchynskom nábytku). Tí zručnejší si môžu za pomoci vlastných rúk vytvoriť kvetinové vzory alebo prúžky, dokonalosť nie je podmienkou.

Dekorácie sú dovolené, no vždy treba zariaďovať s mierou, aby nevymizla vzdušnosť a jemnosť príznačná pre tento štýl. Kvety ako levandule sú neodmysliteľnou súčasťou koloritu, či už sušené alebo zasadené v črepníku. Levanduľové vzory by nemali chýbať pri zariaďovaní ktorejkoľvek izby. Ďalej môžeme siahnuť po košíkoch z bieleho prútia, pohodlných ručne šitých vankúšoch s motívmi slnečníc a pivónií, či po prikrývkach z vlnenej priadze. Kuchyni pomôžu aj živé bylinky – rozmarín, bazalka, tymian, mäta, alebo koreniny zavesené na stene – najviac používanou dekoráciou z tejto oblasti je cesnak.

Provensálsky štýl je vhodný pre romantické duše, ktoré obľubujú svetlosť, priestrannosť, pohodlnosť a prírodu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password