Správa o stave mostov v Nitrianskom kraji bola predložená krajským poslancom

Stav mostov je dlhodobejším problémom celého Slovenska. Podľa oficiálnych údajov cestnej databanky sú však mosty v Nitrianskom kraji v najlepšom stave v rámci Slovenska, tvrdí Úrad NSK.

foto ilustračná: archív TV Nitrička

Informoval o tom Úrad Nitrianskeho samosprávneho: „V stupňoch 1 -4 (bezchybný až uspokojivý) je zaradených 77 percent zo všetkých 526 mostov vo vlastníctve Nitrianskeho samosprávneho kraja“.

Kraj vlastní 132 mostov na cestách II. triedy a 394 mostov na cestách III. triedy. Na cestách II. a III. triedy v okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky a Topoľčany bolo v roku 2021 vykonaných a vyhodnotených 247 prehliadok mostov. V stupni 1, teda za bezchybný je považovaný most cez potok Zľavy za obcou Kuzmice, v osade Izát, v okrese Topoľčany.

Prečítajte si aj:

Zo stavebno-technického posúdenia vyplynula správa o stave mostov vo vlastníctve NSK, ktorú krajskí poslanci na nedávnom zasadnutí zastupiteľstva zobrali na vedomie.

Správa o stave obsahovala aj návrh opatrení na riešenie tých mostov, ktorých stav patrí medzi najzávažnejšie. Stavebo-technické hodnotenie vychádza zo 7-bodovej stupnice, pričom 7. stupeň je najhorší. Podpredseda NSK Tibor Csenger sa pre Televíziu Nitrička vyjadril, že v zlom stave je 100 mostov a 21 je vo veľmi zlom stave.

„V roku 2022 je naplánovaných 123 hlavných prehliadok mostov na cestách II. a III. triedy,“ uvádza Úrad NSK.

Kraj chce postupne pripraviť investičné projekty na mosty uvedené v návrhu opatrení s prihliadnutím na finančné prostriedky vo svojom rozpočte.

Vyjadrenia predsedu NSK Milana Belicu a krajských poslancov si môžete pozrieť v reportáži Televízie Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password