Podgurážení na cestách: Za trúfalosť policajná cela

Risk nie je vždy zisk. Presvedčili sa o tom vodiči, ktorí sadli za volant, keď mali radšej ostať doma.

Október môže byť farebný a slnečný, ale aj chladný, veterný a sychravý. Svedčia o tom nedávne výstrahy i dnešný výhľad z okna. Počasie je v tomto ročnom období jednoducho vrtkavé. Často sa strieda hmla, dážď, na cestách sa tvoria kaluže a všade je veľa napadaného lístia, ktoré môže vodičom spôsobovať problémy. Auto sa ľahšie dostane do šmyku a stane sa neovládateľným. Ak sa však k nepriaznivému počasie pridá alkohol, môžeme podľa policajtov hovoriť o vražednej kombinácii.

Nezodpovední vodiči neohrozujú len seba, ale všetkých účastníkov cestnej premávky.

V uplynulých dňoch na seba ani na iných nedbalo hneď niekoľko vodičov, medzi nimi napríklad 36 ročná vodička Ranaultu Clio, ktorá pri rutinnej kontrole v Nitre nafúkala 1,19 promile. Pod vplyvom alkoholu bol i 37 ročný muž, ktorý viedol Volkswagen Golf v Nových Zámkoch. „Pri kontrole bolo zistené, že vodič je pod vplyvom alkoholu, čo preukázala aj dychová skúška. Mladý muž nafúkal 1,77 promile,“ uvádza polícia. Oboch previnilcov však tromfol tretí z Tvrdošoviec – 43 ročný vodič vozidla Kia Sportage sadol za volant s 2,17 promile.

Nielen alkohol, ale aj šoférovanie bez vodičského preukazu možno považovať za vážny prehrešok voči bezpečnosti na cestách, obzvlášť, ak je už raz potrestaný vinník taký hlúpy, že opakuje staré chyby a upozorňuje na seba nerešpektovaním dopravného značenia. Reč je o 54 ročnej vodičke vozidla Alfa Romeo, ktorá v Nitre odignorovala značenie Stoj, daj prednosť v jazde a pokračovala bez zastavenia. „Vozidlo bolo zastavené hliadkou, ktorá zistila, že vodička má uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá,“ opisuje polícia.

Všetci vodiči za svoje skutky putovali do policajnej cely.

Tam mohli premýšľať o svojom správaní a ďakovať, že nespôsobili žiadnu vážnu dopravnú nehodu, ktorých je vďaka počasiu a stále horšej viditeľnosti aj tak viac ako dosť. Okrem dodržiavania zákonov a predpisov je preto dôležité myslieť na zásadu „prispôsobiť jazdu poveternostným podmienkam,“ ktorá si v týchto dňoch zaslúži osobitnú pozornosť. Jej význam vysvetľujú policajti:

  • Každý asi vie, že v zlom počasí sa neoplatí ponáhľať. Na cestu sa preto radšej vyberte skôr, prípade využite iné alternatívy dopravy.
  • „Predísť nehodám v takýchto podmienkach možno najmä použitím zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zvýšením vzdialenosti medzi vozidlami,“ upozorňujú policajti, ktorí tiež pripomínajú, že šoférovanie v sťažených podmienkach si vyžaduje maximálnu pozornosť.
  • Pred jazdou si nastavte kúrenie – okná sa môžu náhle začať zahmlievať.
  • Pamätajte, že počas dažďa môže byť brzdná dráha dvojnásobná.
  • Pred jazdou skontrolujte, či stierače stierajú a svetlá svietia.
  • Nepoužívajte tempomat. Znižuje ostražitosť a pri aquaplaningu zvyšuje rýchlosť.
  • Skontrolujte pneumatiky, či sú dobre nahustené.
  • Ak ste sa ocitli v šmyku, neskáčte na brzdu, len ju udržujte v stálom tlaku a vytočte riadenie v smere šmyku.

Nech už sa deje čokoľvek, myslite na to, že je lepšie prísť o pár minút neskôr, ako vôbec. Polícia v týchto dňoch vyzýva k zodpovednejšiemu správaniu všetkých účastníkov cestnej premávky, vrátane chodcov a cyklistov. V sychravom počasí pod rúškom tmy noste reflexné prvky a buďte nanajvýš opatrní. Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste.

Titulná foto: Polícia SR – Nitriansky kraj
Foto v článku: ilustračné/Pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password