Počet úrazov detí počas leta zvyčajne rastie. Najviac ohrozené sú deti vo veku 9 až 16 rokov

Rôzne letné aktivity môžu byť niekedy nebezpečné aj pre dospelých, podľa zdravotných poisťovní však v tomto období stúpa tiež počet detí, ktoré potrebujú zdravotné ošetrenie.

foto ilustračná: pixabay.com

Letné prázdniny ešte len začali a v médiách sa už vyskytujú informácie o tragických následkoch kúpania vo vodnej nádrži a pádoch z okna. „Leto je čas zvýšenej pohybovej aktivity u všetkých vekových skupín. Letné mesiace sa preto aj v prípade detí spájajú s vyšším rizikom úrazov a zranení,“ uvádza Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

Podľa VšZP sú najviac ohrozené tie deti, ktoré rodičia nechávajú na čas bez dozoru, lebo si myslia, že sú už dostatočne samostatné a rozumné. Zvyčajne ide o deti vo veku 9 a 10 rokov. „Deti v tomto veku však ešte nedokážu vyhodnocovať mieru rizika svojho konania a často sa dostanú do situácie, ktorá môže ohroziť ich zdravie i život,“ dopĺňa poisťovňa.

foto ilustračná: pixabay.com

Aj podľa poisťovne Union sa v lete zvyšuje počet maloletých pacientov na urgentoch a v nemocniciach. Zranenia evidujú najmä u detí vo veku 10 až 16 rokov. Najmenej u 4 až 6 ročných detí.

„Z hľadiska počtu návštev u lekára však ,vyhrávajú‘ deti vo veku jedného roka. Rodičia nechcú rôzne pády a udretia u takých malých detí podceniť, a tak idú k lekárovi aj v prípadoch, kedy by už staršie dieťa len pozorovali v domácom prostredí,“ vysvetľuje revízna lekárka zdravotnej poisťovne Ingrid Dúbravová.

V top desiatke detských úrazov Union uvádza poranenia hlavy, zápästia a ruky, členka a nohy, lakťa a predlaktia, kolena a predkolenia, pleca a ramena. Ďalej sú to účinky cudzieho telesa, ktoré vniklo prirodzeným telesným otvorom, poranenia brucha, drieku, driekovej chrbtice a panvy, popáleniny alebo poleptania a poranenia hrudníka.

„Podľa dát VšZP sa počas vlaňajšieho leta zranilo o 21 percent detí viac ako v mesiacoch marec – apríl 2021. Najčastejšie išlo o poranenia zápästia a ruky, členka a nohy a tiež hlavy,“ upresňuje manažérka oddelenia komunikácie poisťovne Eva Peterová.

Ohrozené sú aj bábätká, pričom najčastejšie ide o prehriatie organizmu po nadmernom pobyte na priamom slnku pri bazénoch alebo v zamknutom aute.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password