Čakajú nás dva najhorúcejšie dni tohto leta. Teplota v aute sa môže vyšplhať až nad 60 stupňov

Zatiaľ ide o dva najhorúcejšie dni tohtoročného leta. Teplé počasie k letu patrí, no najbližšie dni bude lepšie sa mu vyhnúť.

foto ilustračná (pixabay.com)

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na štvrtok 30. júna a piatok 1. júla vyhlásil výstrahy pred vysokými vonkajšími teplotami. Tie môžu ohroziť najmä starších ľudí, tehotné ženy, ľudí so zdravotnými problémami, ale aj zvieratá.

zdroj: SHMÚ

Pre okresy v Nitrianskom kraji platia výstrahy 2. a 3. stupňa.

V nitrianskom okrese výstraha 2. stupňa platí zatiaľ do 18. hodiny, vonkajšie teploty môžu dosahovať najviac 35 – 37 °C. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ varuje SHMÚ, podľa ktorého je uvedená teplota vzduchu v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Teploty by mali vplyvom zvlneného studeného frontu klesnúť až v sobotu, a to na maximálnych 28 až 34 °C.

Piatok má byť ešte teplejší. Teploty môžu ojedinele vystúpiť na 38 °C. V takom prípade môže teplota v aute v priebehu hodiny dosiahnuť až 64 °C.

Polícia opäť upozorňuje na kampaň Nezabudni na mňa v aute

Kampaňou počas letných mesiacov upozorňuje na to, že v aute môže už po pár minútach teplota výrazne stúpnuť. „Nikdy nenechávajte deti a zvieratá čakať v zaparkovanom vozidle – ani ak ste presvedčení, že sa vzdialite iba na chvíľu. Nespoliehajte sa na pootvorené okná vozidla, k prehriatiu organizmu dochádza rýchlo a môže byť smrteľné,“ varuje aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

Pri pobyte vonku by v týchto dňoch mala byť samozrejmosťou šiltovka či klobúk, slnečné okuliare, krém s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu a dodržiavanie pitného režimu.

ÚVZ upozorňuje, že deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Kočík by mal byť chránený slnečníkom, nie dekou či plienkou, ktorý môžu spôsobiť prehriatie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password