Počas septembrových prehliadok Nitry sa dostanete aj tam, kde sú bežne dvere pre verejnosť zatvorené

Dolné mesto, Vila K, Župný dom, Synagóga, secesia, moderna… Plnú hlavu informácií z predchádzajúcich prednášok a prehliadok si vyvetráte na nočnej prechádzke Zoborom.

Septembrový program v Nitre ponúkne prehliadky mestom aj budovami, ktoré prejdú a prechádzajú rekonštrukciou. Niektoré prehliadky sa konajú v rámci sprievodného podujatia Nitrianska biela noc, ktorá je súčasťou festivalu Divadelná Nitra, iné patria k programu Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Okrem toho sa verejnosť môžete zúčastniť aj prednášok o minulosti a vývoji Nitry

Jedna z nich sa koná už budúcu stredu 14. septembra v Ponitrianskom múzeu, kde prednášajúci Ferdinand Vrábel priblíži významné a kľúčové okamihy z dejín Nitry od čias Veľkej Moravy až do polovice 20. storočia, ktoré mali pre dejiny Slovenska mimoriadny význam.

Cez víkend 17. septembra sa koná posledná tohtoročná komentovaná prehliadka areálu Zoborského kláštora so sprievodcom.

O výstavbe novej budovy Divadla Andreja Bagara (DAB) na Svätoplukov námestí sa návštevníci viac dozvedia 19. septembra na fotografickej výstave kurátorky Slavky Civáňovej v DAB. Výstava obsahuje „exkluzívne fotografie zachytávajúce priebeh výstavby od položenia základného kameňa po sťahovanie do novej budovy,“ uvádzajú iniciátori.

Divadlo Andreja Bagara (foto: nh)

Ďalšia prednáška bude zameraná na Dolné mesto Nitry.

Je súčasťou prednášok Nitranom o Nitre, ktoré sa pravidelne konajú v Ponitrianskom múzeu pri príležitosti jeho 60. výročia. O premenách Dolného mesta bude 22. septembra hovoriť Richard Pročka.

Nitrianska biela noc ponúkne prechádzku Krehká Nitra a Po stopách nitrianskej secesie

V sobotu 24. septembra o 14.30 sa účastníci s kulturológom Jurajom Novákom prejdú od Mariánskeho stĺpu na námestí miestami, ktoré „ilustrujú, aké krehké boli osudy jej obyvateľov a budov, ktoré sa v nej nachádzali či nachádzajú,“ informujú organizátori.

Župné námestie (foto: NH)

Po stopách nitrianskej secesie vás od 17. hodiny prevedie sprievodca turistického informačného centra. Trasa povedie od Župného domu, cez Kupeckú, Farskú a Štefánikovu až na železničnú stanicu. S návštevou koncertnej sály Župného domu a Synagógy.

V rámci Nitrianskej bielej noci budú od 19. do 23. hodiny otvorené aj Domof Creativity a Vila K s prehliadkou. Od 21.00 hod. sa bude pred Kreatívnym centrom na Radlinského ulici konať diskusia o budúcej podobe a využití ulice, ktorá sa má stať zónou kreativity a kultúry.

Slovenská poľnohospodárska univerzita (foto: NH)

Utorok 27. septembra sa verejnosť môže od 17. hodiny zúčastniť prehliadky Po stopách architektonickej moderny v Nitre. Začína pred turistickým centrom a smerovať bude cez Kmeťkovu, Fraňa Mojtu smerom k areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Plnú hlavu informácií z predchádzajúcich prednášok a prehliadok si vyvetráte na nočnej prechádzke Zoborom

Ako je zvykom, účastníci sa stretnú pri altánku blízko zoborskej nemocnice. Putovanie začína o 19. hod., preto budete potrebovať okrem pevnej obuvi a vody aj čelovku.

Večerná prehliadka bude spojená s návštevou Kostolíka sv. Michala Archanjela v Dražovciach. Približný návrat z nočného výletu je o 24.00 hod.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password