Pacientska organizácia Nie rakovine sa do Nitry vracia s osvetovým turné

Dobrovoľníci a členovia aliancie upozornia verejnosť na dôležitosť prevencie, ktorá môže zachrániť život.

zdroj: TV Nitrička

Pacientska aliancia, ktorá pomáha onkologicky chorým ľuďom a ich blízkym sa už v Nitre viackrát zastavila. Tento raz príde s nadrozmernými maketami čreva, ženskej hrude, pľúc a s fotostenou takzvanej motýlice – symbolom prevencie HPV vírusu.

Edukačný tím aliancie cestuje aktuálne po viacerých slovenských mestách, kde verejnosť oboznamuje s nie vždy príjemnými, ale dôležitými preventívnymi opatreniami.

„Na cestách Slovenskom budeme tiež zdôrazňovať informácie o bezplatnom očkovaní proti HPV pre tínedžerov a o skríningu karcinómu krčka maternice, ktorého by sa mala zúčastňovať každá žena od 23 rokov,“ informuje aliancia.

Súčasťou turné Nie rakovine 2022 je napríklad názorná ukážka samovyšetrenia prsníkov a komentovaná prehliadka makety hrubého čreva a pľúc.

Návštevníci môžu vidieť „reálnu situáciu a názorné ukážky Covid zápalu pľúc vs. bakteriálny zápal, TBC a karcinóm pľúc pred a po liečbe, odpovede na otázky k prevencii, diagnostike a včasnej liečbe karcinómu prsníka, karcinómu krčka maternice, hrubého čreva a pľúc,“ dodáva aliancia.

Tvárami osvety sú napríklad jej spoluzakladateľ a moderátor Patrik Herman a herečka Bibiana Ondrejková. Obaja majú skúsenosť s rakovinou, ktorá postihla ich blízkych.

Na všetky otázky návštevníkom osobne odpovedia a vysvetlila dobrovoľníci z radov vyliečených onkologických pacientov – členovia pacientskej aliancie Nie rakovine, ktorým správne informácie a včasná diagnostika zachránili život.

Členov aliancie nájdu záujemcovia v piatok 15. júla v OC Promenada od 11. do 17. hodiny.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password