Povedzme NIE rakovine!

Združenie NIE RAKOVINE opäť cestuje po slovenských mestách s osvetovou tour. Nedávno sa zastavilo aj v Nitre.

Zrejme každý z nás má vo svojom okolí osobu, ktorá bojuje z rakovinou. Táto vážna diagnóza dokáže zasiahnuť do života človeka a jeho rodiny nečakane, ale radikálne. Ide o fyzicky, psychicky a často aj finančne vyčerpávajúcu chorobu. Práve preto sú pre onkologicky chorých pacientov nápomocné rôzne združenia, ale aj osvetové aktivity, ktoré sa zameriavajú okrem choroby aj na prevenciu. S týmto úmyslom aktuálne po Slovensku cestuje kampaň s názvom Zachráň svoje prsia.

Na Slovensku je aktuálne približne 30-tisíc pacientiek s diagnózou rakovina prsníka.

Osvetová tour mnohým z nich pomáha poradenstvom a šírením informácií o karcinóme prsníka. Aliancia onkologických pacientov NIE RAKOVINE, odborníci a spolupracujúce inštitúcie navštevujú slovenské mestá a snažia sa vysvetliť ženám všetkých vekových kategórií dôležitosť prevencie a zmysel samovyšetrenia prsníkov. Aliancia spolupracuje aj s onkológiou nitrianskej fakultnej nemocnice. „Máme už dlhodobú spoluprácu a občania Nitry aj onkologickí pacienti a ich blízki nám pomáhajú,“ hovorí prezidentka aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

Čím prechádza človek s diagnózou rakovina, vedia najlepšie pochopiť ľudia, ktorí s ňou bojovali.

Pomoc lekárov a rodiny pacienta je nevyhnutná, ale lekár je v prvom rade profesionál a členovia rodiny často spracovávajú vlastné pocity a strach o blízku osobu. Preto je tiež cieľom aliancie, spoluvytvárať tzv. pacientske poradne, ktoré slúžia na vzájomnú pomoc pacientov. „Bývalý pacient poskytuje novému pacientov psychologické poradenstvo či praktické sprevádzanie. Keď bojujete s onkologickým ochorením, je to veľmi cenné, keď vidíte niekoho, kto to prežil a zvládol,“ vraví prezidentka aliancie.

Pomôcť môžete aj prostredníctvom darov alebo slov.

Zaslaním darcovskej sms vo tvare DMS(medzera)POMAHAM na číslo 877 podporíte vznik pacientskej svojpomocnej poradne na onkológii v Nitre. Ďalšia forma akou môžete pomôcť a podporiť onkologických pacientov je napísať odkaz na facebooku NIE RAKOVINE alebo na webstránke združenia. „Pripájajú sa tam krásne posolstvá, ktorými povzbudzujme ženy s karcinómom prsníka, ale aj blízkach, lekárov, sestry a všetkých, ktorí bojujú proti tejto vážnej a ťažkej chorobe,“ dopĺňa Jana Pifflová Španková. Do pomoci sa zapojila aj spoločnosť Bepon, v ktorej môžete zakúpiť pančuchy s dizajnom vytvoreným v rámci kampane. Výťažok z kúpy pôjde na vznik ďalšej pacientskej poradne.

Osvetovú tour podporujú aj známe osobnosti.

Aj Emma Tekelyová s dcérou Emou, Patrik Herman, Bibiana Ondrejková a mnohé ďalšie známe tváre cestujú po slovenských mestách spolu s vyškolenými edukátormi z radov zdravotníkov i s vyliečenými onkopacientmi.

Zdroj foto: fb NIE RAKOVINE

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password