Od dnes sa uvoľňujú opatrenia: V Nitre sa postupne otvárajú športoviská

Prevádzky a služby od dnes fungujú v štyroch rôznych režimoch. Všade budeme potrebovať respirátor.

foto ilustračná: pixabay.com

Všade z respirátorom, niekde aj s novým režimom

Respirátor je povinný všade v interiéroch, vrátanie verejnej dopravy a taxíkov. Povinný je tiež v exteriéri na hromadných podujatiach, alebo ak ste od ľudí mimo vašej domácnosti vzdialení menej ako dva metre. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) pripomína, že respirátor má prekrývať nos aj ústa a priliehať na tvár. Šatka, šál a jednorazové rúško sú povolené len ak platí výnimka, úrad ich považuje všeobcne za nepostačujúce.

Novinkou je režim OP+.

Platí napríklad pre fitness, wellness, akvaparky, kúpele a kúpeľné liečebne bez zdravotnej indikácie, krátkodobé ubytovacie služby (zároveň sa ruší obmedzenie kapacity ubytovania na 75 %) a vysokorizikové podujatia, ako sú napríklad oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a podobne.

Osoby kompletne zaočkované, ktoré dostali posilňujúcu dávku vakcíny, ide teda o osoby: najmenej 14 dní po druhej dávke vakcíny dvojdávkovej schémy plus booster dávka, najmenej 21 dní po prvej dávke vakcíny jednodávkovej vakcíny plus booster dávka. Osoby kompletne zaočkované (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy), ktoré majú negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín. Kompletne zaočkované (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy) osoby do 18 rokov a 2 mesiacov veku (teda bez posilňujúcej dávky aj bez testu). Kompletne zaočkované (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy) osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Osoba, ktorá má kontraindikáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19 podľa odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR a zároveň je schopná sa preukázať certifikátom o výnimke z očkovania podľa odborného usmernenia MZ SR, ktorý je v prílohe vyhlášky a negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín od odberu alebo antigénového testu nie starším ako 48 hodín od odberu. Osoby od 6 do 12 rokov a 2 mesiacov veku, ktoré majú negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín. Osoby do 6 rokov veku bez testu.

Po novom sa otvárajú všetky doteraz zatvorené prevádzky, a to v režime OP.

Ide napríklad o prevádzku detských kútikov. „Ubytovanie pre lyžiarske, snoubordové výcviky pre deti do 18 rokov v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu bude možné v režime OTP,“ informuje ÚVZ SR. Nezaočkovaní zamestnanci sa musia naďalej očkovať jeden raz do týždňa, toto opatrenia platí zatiaľ do konca januára.

Avizované skrátenie lehoty po prekonaní Covidu sa po prehodnotení nekoná, v režime OP a OTP tak naďalej budú osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

„Rozširuje sa zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ (predajne odevov a obuvi, kancelárske a školské potreby, potreby pre deti, galantéria a textil, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky, predajné miesta diaľničných známok, knižnice),“ dopĺňajú hygienici.

Múzeá a galérie sa už nemusia obmedzovať iba na individuálne prehliadky

Protiepidemické opatrenia sa čiastočne od dnes 19. januára uvoľňujú. V kultúre už nastali určité zmeny. Divadelné predstavenia patria medzi nízkorizikové hromadné podujatia. Divadlo Andreja Bagara tak môže zaplniť Veľkú sálu na 50 % kapacity, čo je 300 miest. V Štúdiu môže zaplniť 100 miest v hľadisku. Ponitrianske múzeum predžuje výstavu bábok, aby si ju stihli pozrieť aj tí, ktorí sa príčinou doterajších opatrení do múzea nedostali a Nitrianska galéria plánuje Večer komentovaných prehliadok.

Mestský kúpeľ otvoria pravdepodobne počas víkendu

V meste sa postupne otvárajú všetky športoviská. Po lockdowne boli minulý týždeň otvorené tenisové a badmintonové kurty. Sauna v Mestskom kúpeli bude otvorená už dnes, bazény otvoria pravdepodobne až cez víkend. „Podľa pravidiel sme boli povinní spraviť nový odber vody a vzorky zaslať na hygienu. To sme včera spravili,“ informuje radnica. Výsledky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre by mali byť známe do konca pracovného týždňa. Do sauny návštevníci dostanú v režime OP+, bazény budú fungovať v režime OP.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password