Oblečenie a veci, ktoré chcete darovať, vyberajte starostlivo

Triedenie zaberá veľa času a medzi vecami sa neraz nájdu aj zničené a nepoužiteľné predmety.

Foto ilstračné (zdroj: unsplash.com)

Občianske združenie Podaj mi ruku už šesť rokov v Nitre pomáha ľuďom v núdzi. Odovzdané veci končia na základe databázy priamo v rukách rodín, ktoré ich potrebujú. „Našim cieľom bolo, aby dobré veci nekončili v kontajneroch a dali sme im ešte druhotné využitie,“ vraví Alena Letková zo združenia, ktoré nájdete na nitrianskej mestskej tržnici.

Združenie prijíma oblečenie pre najmenších aj pre dospelých. Nemalo by však byť viditeľne poškodené.

Podľa slov Aleny Letkovej radi prijmú kvalitné, čisté veci, vďaka ktorým sa ani deti zo sociálne slabších rodín nebudú odlišovať od ostatných. Ak sa tu teda rozhodnete odovzdať nejaké oblečenie, myslite možno aj na to, aby bolo sezónne a nie príliš staromódne. Vítané sú aj hračky, textílie do domácnosti, potraviny či drogéria. Z kapacitných a časových dôvodov sa pred odovzdaním o podrobnostiach informujte priamo na telefónnom čísle alebo cez správu na facebooku združenia.

Zdroj foto: archív TV Nitrička

OZ je vďačné za pomoc a ochotu všetkým, ktorí nosia nepoškodené veci, no v poslednom čase sa k nim podľa ich vyjadrenia dostali aj veci vo veľmi zlom stave.

„Naše občianske združenie však funguje nezištne za pomoci dobrovoľníkov. Jediný príspevok máme z 2 % z daní, priestor na tržnici využívame s pomocou mesta. Triedenie vecí zaberá veľa času a nosiť nevhodné veci do kontajnerov nás stojí nemalé náklady,“ uvádza združenie. Potraviny po záruke, špinavé, roztrhané a zapáchajúce oblečenie alebo poškodené knihy ľuďom v nepriaznivej životnej situácii nepomôžu. Odovzdajte preto radšej len tie veci, ktoré by ste sami ešte vedeli využiť.

Čisté oblečenie potrebujú najmä ľudia bez domova.

„Nemalo by to byť ošatenie veľmi zničené, špinavé, prípadne roztrhané. Najlepšie je sezónne oblečenie, čiže keď je leto, tak letné, keď je zima, tak zimné,“ hovorí Klára Labošová, vedúca Domu charity sv. Rafaela v Nitre. Tu potrebujú najmä dámske a pánske oblečenie s funkčnými gombíkmi a zipsami.

Priestory dobročinného bazára OZ Podaj mi ruku (zdroj: fb Podaj mi ruku – Nitra)

Oblečenie môžete odovzdať aj do kontajnerov na zber šatstva. Veci, ktoré už nie sú vhodné na nosenie a majú neodstrániteľné nedostatky, je možné odovzdať na zberných dvoroch. Pomôcť môžete napríklad aj kúpou drobností, bytových doplnkov, ručných výrobkov alebo kníh rôzneho zamerania za symbolické 1 euro. Tento dobročinný bazár združenie Podaj mi ruku každú stredu od 10. do 16. hodiny na mestskej tržnici. Vyzbierané peniaze smerujú napríklad na kúpu drogérie a potravín.

Reportáž o možnostiach nakladania s nepotrebným šatstvom pre TV Nitrička spracovala redaktorka Frederika Samuelová.

Mohlo by vás zaujímať:

Ako minimalizovať odpad I.

Ako minimalizovať odpad II.

Ako triediť plasty

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password