Nitrianski colníci počas roka odhalili množstvo falzifikátov. „Fejky“ museli skončiť v spaľovni

Nejasný pôvod, zloženie a kvalita materiálov je len jedným z dôvodov, pre ktoré zhabaný tovar nie je možné darovať na charitatívne účely.

Ozbrojení príslušníci Colného úradu v Nitre počas jednej z cestných kontrol zastavili auto s poľským vodičom, ktorý práve prevážal tovar. Kontrolou sa zistilo, že stovky parfumov a krémov, ktoré preváža, sú falošné. Dôvodom zaistenia 792 kusov krémov, parfumovaných a toaletných vôd bolo porušenie práv v súvislosti s ochrannými známkami: Chanel, Gianni Versace, Christian Dior, Hugo Boss, Gucci, Lancôme,  Chloe, Yves Saint Laurent, Dolce & Gabbana, Lanvin, Thierry Mugler, Creed.

Po falšovanej kozmetike a parfémoch colníci nasledujúci mesiac v Nitrianskom kraji zaistili ďalšie falzifikáty, tentokrát išlo o textílie.

V katastrálnom území obce Želiezovce zastavili maďarského vodiča, ktorý prevážal tovar z Poľska do Maďarska. Na ložnej ploche auta sa nachádzalo 4297 kusov falzifikátov textilných výrobkov značiek Calvin Klein, Hugo Boss, Ralph Lauren, Armani, Tommy Hilfiger a mnoho ďalších. „Fejky“ obsahovali dokonca QR kódy, ktoré sa po naskenovaní prepoja s originálnou internetovou stránkou výrobku. V druhej polovici roka colníci ulovili 1 740 párov obuvi, ktoré boli napodobeninou známej značky.

Zaistený tovar nemôže byť použitý na charitatívne účely, putoval do spaľovne.

„Colný úrad (CÚ) Bratislava zlikvidoval počas tohto roka tovar v celkovej hodnote 1,63 milióna eur. V bratislavskej spaľovni skončili zaistené cigarety, tabak, lieh, textil, obuv, parfumy, ale aj airsoftové zbrane,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy (FS) SR Martina Rybanská. CÚ počas roka uskutočnil šesť likvidácií, pri ktorých sa spálilo celkom 85 992 spotrebiteľských balení cigariet, 110 litrov liehu, 50 897 kusov textilných výrobkov, obuvi, parfumov, hračiek, kabeliek, bižutérie, 26 kilogramov tabaku do vodných fajok, 559 kusov airsoftových zbraní, 1 752 kusov ložísk či približne 2 000 kusov železných obuškov a ručných útočných zbraní typu boxer.

„Zadržaný tovar nie je možné poskytnúť na charitatívne účely, pretože ide o rizikový tovar najmä z hľadiska ohrozenia zdravia verejnosti, nie je jasný jeho pôvod, zloženie, obsah či kvalita materiálov,“ informuje FS SR.

Podľa FS sú takéto falzifikáty často vyrobené zo zdravotne závadných materiálov. Najprv by teda museli každý jeden kus otestovať v laboratóriu. Ak by aj tovar vyhovoval, bolo treba odstrániť logá a nápisy. Potom by sa tovar mohol darovať na dobročinné účely. „Lenže v tomto bode už by náklady na jeden kus narástli tak, že by to bolo absolútne nehospodárne – kto by mal platiť tie testy a prácu krajčírov? Kým na Slovensku nebude vytvorený systém, ktorý túto tému bude komplexne riešiť, nemáme inú zákonnú možnosť ako postupovať,“ vysvetľuje FS.

zdroj foto: Finančná správa SR

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password