Nitrianske divadelníctvo a divadlá cez víkend priblíži komentovaná prehliadka

O projekte Divadelné prechádzky sme vás už informovali, najbližšiu sobotu budete mať možnosť virtuálnu prechádzku nahradiť ozajstnou.

Divadlo Andreja Bagra (DAB)

Účastníci sa počas komentovanej prechádzky dozvedia viac o histórii nitiranskeho divadelníctva, o divadelných scénach aj osobnostiach ako Jozef Bednárik a Adela Gáborová. „Budeme hovoriť napríklad o Národnom divadle Nitrianskej župy, o Klube Tatra, Roľníckom a Národnom dome so Sokolovňou  i dejinách DAB,“ vraví Slavka Civáňová, dramaturgička, lektorka a autorka nitrianskej časti projektu, ktorá bude účastníkov sprevádzať.

Komentovaná prehliadka pôjde ešte hlbšie do histórie. Účastníci sa dozvedia napríklad to, že „prehistória“ divadelných stánkov v Nitre siaha do roku 1765, keď dal biskup Ján Gustíni-Zubrohlavský v objekte piaristického gymnázia postaviť Theatrum Comicum, teda komické, či veseloherné divadlo.

Prehliadka sa koná v sobotu 14. mája v rámci podujatia Noc múzeí a galérií. Prechádzky organizuje Divadelný ústav a zapojí sa aj Divadlo Andreja Bagara (DAB).

„V Nitre sa začne v sobotu o 16. hodine na Ulici 7. pešieho pluku pred Starým divadlom Karola Spišáka,“ prezrádza DAB. Tu kedysi sídlilo Krajové divadlo a ubytovňa DAB.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password