Spoznajte zaujímavé lokality Nitry s virtuálnymi Divadelnými prechádzkami

Online projekt vznikol s podporou Divadelného ústavu. Po stopách nitrianskeho divadelníctva sa vydáte s mapou Nitry a internetom priamo u vás doma.

foto: vľavo (Klub priateľov starej Nitry), vpravo (NH)

Divadelné prechádzky sú výskumným projektom, ktorého cieľom je uchovať kultúru v pamäti Slovákov. Zaujímavé lokality slovenských miest, medzi nimi aj Nitry, môžete navštíviť prostredníctvom webovej platformy pripravenej Divadelným ústavom. „Divadelné prechádzky po meste Nitra naplánovala a napísala naša dramaturgička Slavka Civáňová,“ uvádza Divadlo Andreja Bagara.

Vďaka prechádzkam viete zistiť, kde sa v meste od najstarších čias po 90. roky 20. storočia hrávalo divadlo. Ktoré miesta sú spojené s divadelnými osobnosťami Nitry. Dozviete sa aj to, kde sa nachádzajú významné pamiatky spojené s osobnosťami a divadelnou činnosťou v Nitre. „Tieto virtuálne prechádzky majú vďaka svojej nekonvenčnosti povzbudiť účastníkov k poznávaniu divadelnej (a tým aj kultúrnej) histórie mesta a k následnej návšteve ďalších kultúrnych inštitúcií a miestnych zaujímavostí,“ informuje Divadelný ústav na webovej platforme.

Staré divadlo Karola Spišáka na ulici 7. pešieho pluku v Nitre (foto: NH)

Po kliknutí na mesto Nitra si môžete vybrať z piatich typov predchádzok – trás.

Okrem divadiel, škôl a pamätných budov spojených s divadelníctvom, je tu tiež možnosť pozrieť sa bližšie na kaviarne, pohostinstvá, významné miesta a umelecké pamiatky.

Jedna z trás je venovaná aj divadelníkov Jozefovi Bednárikovi. Začína na Misionárskej ulici, kde Bednárik istý čas býval, pokračuje na Ulicu 7. pešieho pluku, kde sídlilo Krajové divadlo a ubytovňa Divadla Andreja Bagara (teraz je tu Staré divadlo Karola Spišáka) a smeruje na Farskú ulicu, ktorá bola ďalšou Bednárikovou adresou. „Garsónku Jozefa Bednárika (1947 – 2013) a dvojgarsónku Adely Gáborovej (1940 – 2007) na Saratovskej ulici č. 42 (dnešná Farská ulica) oddeľovala len priečka. Oba byty boli miestom častých stretnutí celej generácie divadelníkov tzv. zlatej éry Divadla Andreja Bagara v Nitre,“ uvádza Divadelný ústav.

Farská ulica v Nitre (foto: NH)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password