Nitrania sa môžu tešiť na nové nájomné byty

Mestské zastupiteľstvo na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí schválilo zámer postaviť 220 nájomných bytov na Tehelnej ulici v mestskej časti Čermáň. Reaguje tak na zvýšený dopyt po bývaní najmä zo strany mladých rodín.

Pozemok pre stavbu je v súčasnosti využívaný ako pomocný areál mestských služieb. Nachádza sa tu viacero stavieb a spevnených plôch, ktoré bude potrebné pred výstavbou odstrániť. To bude v réžii dodávateľa, ktorého mesto vybralo na základe verejného obstarávania. Peniaze na výstavbu bytov na Čermáni budú zo Štátneho fondu rozvoja bývania a z mestskej pokladnice. Radnica plánuje podať žiadosť o dotáciu aj na ministerstvo dopravy a výstavby.

Architektonické riešenie jednotlivých domov by malo byť striedme a vyvážené.

V ponuke budú jedno, dvoj a trojizbové byty, pričom každý musí mať svoj balkón, loggiu alebo terasu. Najväčšie byty budú umiestnené na ustúpenom podlaží. Mesto projektom odpovedá na dopyt po bývaní, najviac vyhľadávanými sú pritom jedno a dvoj-izbové byty.

Pozemok, na ktorom majú v budúcnosti stáť nájomné byty

Existuje predpoklad, že plánovaná výstavba môže na Čermáni skomplikovať dopravu. Podľa hovorcu mesta sa ňou budú zaoberať odborné útvary mestského úradu. Radnica je však s výberom lokality spokojná. „Je kompletne vybavená a určite sme radšej, že dostupné bývanie vzniká tu, neďaleko centra mesta, akoby mali nájomné byty vyrásť niekde za Nitrou,“ doplnil Tomáš Holúbek.

Cenu nehnuteľností nepriaznivo ovplyvnil príchod automobilky do nitrianskeho priemyselného parku.

„Po oznámení investície storočia ceny prudko vzrástli a pre značnú časť ľudí sú byty nedostupné. Naším zámerom je preto podporovať nájomné bývanie,“ spresnil hovorca mesta.

Iniciatívu radnice zabezpečiť dostupné riešenie pre ľudí, ktorí majú z objektívnych dôvodov sťažený prístup k vlastnému bývaniu, podporuje aj predseda výboru mestskej časti Čermáň Róbert Rathouský. „Musíme ale v predstihu vidieť a riešiť aj potenciálne riziká, ktoré budú s tak veľkou výstavbou na Čermáni spojené, dodáva jedným dychom Rathouský. Poukazuje pritom najmä na nedostatok parkovacích miest a kapacitné možnosti materských a základných škôl.

Spustnutý areál prejde kompletnou premenou.

Osobitným problémom je podľa neho cestná infraštruktúra. Už pri dnešnej hustote dopravy v danej lokalite dochádza v rannej a popoludňajšej špičke k neúmernému zahusťovaniu dopravy. „Výstavba 220 bytov prinesie zvýšený počet automobilov do tejto lokality, a preto treba už teraz hľadať riešenia ako situáciu zvládnuť – či už osadením inteligentných semaforov na kritické križovatky alebo iným zmysluplným riešením,“ vysvetlil Rathouský.

Na útvar hlavného architekta bola tiež podaná žiadosť, aby aj zástupcovia mestskej časti mohli byť účastní a mali tak možnosť oboznámiť sa a pripomienkovať všetky podstatné rozhodnutia a okolnosti pripravovanej výstavby. Chcú tak predísť možným problémom.

Nájomné byty v Nitre naposledy postavili v lete tohto roku. Skolaudovaná bola bytovka s 35 bytovými jednotkami na Hlbokej ulici. Nájomníci sa do nej začali sťahovať v októbri, po schválení výšky nájomného mestskými poslancami.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password