Nitra získala milióny eur na mestský park a zelené projekty

Na zelené projekty pod Zoborom pôjde z európskych peňazí viac ako 6,7 milióna eur.

Prostredníctvom získaných financií prejde viacero verejných lokalít v Nitre výraznou revitalizáciou. Jednou z lokalít je stará časť Mestského parku na Sihoti, ktorá má prejsť najväčšou premenou za 150 rokov existencie. Autorom projektu sú odborníci z českého Ateliéru Krejčiříkovi. Mesto Nitra získalo na tento účel z Integrovaného regionálneho operačného programu plnú požadovanú sumu vo výške viac ako 5,7 milióna eur.

Primátor Nitry Marek Hattas sa kompetentným odborom mestského úradu, poslancom a odborníkom poďakoval za podielaní na príprave projektu. „Do parku chodím pravidelne a vnímam, že chodníky sú už dávno za zenitom, že zeleň potrebuje viac pozornosti, mŕtve rameno rieky je zanedbané a potrebuje oživiť,“ priznal primátor, pričom spomenul aj zastarané hracie prvky pre deti.

Detské ihriská vynovia bezpečné a inkluzívne hracie prkvy, vzniknúť má pikniková lúka s miestami na grilovanie, workoutové ihrisko, zvieracia obora bude na bezpečnejšom mieste v revitalizovanom priestore pri mŕtvom ramene, pribudnúť tu má aj vyhliadka nad vodnou hladinou a nové osvetlenie.

Okrem toho sa obnoví povrch chodníkov, pribudnú kvetinové záhony a Žabia fontána prejde rekonštrukciou rešpektujúcou pôvodné dielo akademického sochára Júliusa Bártfaya, vymenoval jednotlivé body projektu primátor Hattas. Práce v parku by sa mali robiť v podstate naraz v priebehu 12 až 14 mesiacov s ukončením na jeseň v roku 2023. Obnova parku má zároveň prebiehať tak, aby bol priestor prístupný dospelým aj detským návštevníkom. Stredný a nový park bude stále prístupný, síce aj tam sa budú konať zmeny.

„Myslíme aj na taký detail, akým je historický detský kolotoč na detskom ihrisku, ktorý bol vyrobený v cukrovare. Keďže ide o historický artefakt, samozrejme, zostane zachovaný,“ uviedol primátor.

Ďalšie financie v sume 762 tisíc eur pôjdu na revitalizáciu hradného kopca, revitalizácia vnútrobloku Štúrova ulica 17 – 21 zhltne 158 tisíc eur a na revitalizáciu areálu Základnej školy na Škultétyho ulici je určených 37 tisíc eur.

Zelené projekty majú byť podľa slov primátora realizované v dohľadnej dobe. Niektoré, napríklad park, majú vydané stavebné povolenie, v prípade hradného kopca prebieha súťaž na zhotoviteľa.

zdroj vizualizácií: mesto Nitra (Ateliér Krejčiříkovi)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password