Slovenský futbalový klub FC Nitra má po vyše štyridsiatich rokoch majoritného vlastníka

Manželia Ján a Erika Karovci vnímajú klub ako rodinnú firmu, za cieľ si dávajú zlepšenie fungovania futbalovej akadémie a finančnú stabilizáciu klubu.

foto: NH

Po valnom zhromaždení sa v FC Nitra zmenilo personálne obsadenie predstavenstva aj dozornej rady. Predsedníčkou predstavenstva sa stala majiteľka väčšiny akcií (67 percent) Erika Karová, členmi Ján Vinarčík a Mariana Páčová. Dozorná rada má namiesto piatich členov po novom len troch (Ivan Ondruška, Martin Peško, Ľubomír Blaho). „Zmenili sme aj stanovy akciovej spoločnosti a zrušili vyplácanie ziskov jednotlivým členom predstavenstva, čo bolo doteraz šialene vysoké. Upravili sme organizačnú štruktúru a jasne zadefinovali, kto je za čo zodpovedný,“ prezradil pre klubový web Ján Kara, manžel novej predsedníčky predstavenstva.

Jozef Petráni zastáva v klube funkciu generálneho manažéra, popri ňom sa do FC Nitra po šiestich rokoch vrátil ďalší funkcionár – Ivan Ondruška.

„Sú to ľudia myšlienkovo stotožnení s nami. V rámci futbalu im dôverujeme a určite ich neviníme za úpadok klubu. Ivan je pre mňa osobnosť. Rozoberám s ním všetky futbalové veci, ktorým nerozumiem. Zatiaľ je v dozornej rade ako konzultant mojej manželky, ale v budúcnosti bude určite zasahovať aj do športovej časti klubu,“ doplnil Kara.

Okrem personálnych otázok sa na valnom zhromaždení odsúhlasila aj účtovná uzávierka so stratou 84-tisíc eur za rok.

„Do klubu sme už naliali pár stotisíc. Sme radi, že v tejto chvíli a ani dlhodobo už nehrozí zatvorenie FC Nitra a môžeme normálne fungovať,“ zdôraznil Ján Kara. Nové vedenie rokuje i s bývalými akcionármi z Ukrajiny, napríklad aj o vyčíslení presnej sumy, ktorú vložili do klubu. „Máme s nimi pozitívny vzťah, ale vplyv už nemajú žiaden,“ dodal Kara, podľa ktorého je snahou nového vedenia do konca roka splatiť všetky dlhy.

Peniaze sú pretriasané aj v súvislosti s údajne nevyplatenými výplatami hráčov nitrianskeho áčka.

Keď v auguste vstúpili s manželkou do klubu, podľa jeho slov futbalistom doplácali stovky či tisíce eur za február až júl: „Pre pandémiu sa im neznížili platy ako v iných kluboch. Za prvý mesiac, ktorý pre nás odpracovali, dostali peniaze o 15 dní skôr. Aktuálne nemajú dve výplaty. Vyrovnáme všetky záväzky, ale v prvom rade sa musíme vedieť vyznať vo všetkých zmluvách.“ Zmluvy do konca sezóny majú brankár Dávid Šípoš a útočník Marián Chobot. Majoritní vlastníci všetkých hráčov informovali, že s nimi budú rokovať o predĺžení kontraktov.

Prioritou nového vedenia FC Nitra je Akadémia.

„Chceme napríklad zveľadiť šatne. Navyše Martin Peško a Jozef Petráni už riešia mládežnícke spolupráce s profesionálnymi klubmi z Nemecka, Španielska a Francúzska,“ povedal Kara. Akadémia má do budúcnosti zlepšiť aj aktuálny stav, v súčasnosti sú v kádri FC Nitra iba traja odchovanci. Napriek všetkému Nitra zažila úspešný štart do sezóny, s 18 bodmi jej patrí šiesta pozícia, z čoho má vedenie klubu radosť: „Našou ambíciou je hrať do 6. miesta. Uvidíme, čo bude ďalej.“

foto ilustračné (pixabay.com)

Televízia Nitrička

Forgot Password