Nitra privíta jar tradičným vynášaním Moreny

Kultúrny program folklórnych súborov bude pokračovať sprievodom s Morenou k rieke.

zdroj: archív TV Nitrička

Nitra aj tento rok oslávi odchod zimného obdobia a nastávajúce jarné obdobie.

„Tento rok sa podujatie uskutoční v obchodnom centre Promenada, kde sa predstavia v kultúrnom programe folklórne súbory Borinôčka, Borinka a Furmani z CVČ Domino Nitra,“ informovalo mesto Nitra, ktoré podujatie pripravuje práve s Centrom voľného času Domino a OC Promenada.

Program začne v nedeľu 2. apríla o 16. hodine a v závere ho doplní tradícia vynášania Moreny. Návštevníci sa so zimou a Morenou symbolicky rozlúčia sprievodom k rieke.

Vynášanie Moreny patrí k najznámejším slovanským zvykom. Morenu – slovenskú bohyňu smrti a zimy, predstavovala slamená figurína v ženských šatách, ktorú ľudia nosili po dedine a potom ju spálili alebo hodili do potoka. Predkresťanská tradícia mala vyháňať choroby a smrť, ujala sa však aj v slovenskom folklóre. „Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej zničenie malo otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných zase ide o personifikovanú smrť, ktorej odstránenie malo zaistiť všeobecnú prosperitu celému lokálnemu spoločenstvu,“ uvádza enviroportal. Morena sa vynášala väčšinou dve nedele pred Veľkou nocou, na tzv. Smrtnú nedeľu.

Televízia Nitrička

Forgot Password