Nitra pripravuje nové nariadenie o zákaze hazardu

Mesto tak bude mať opäť v platnosti VZN o zákaze hazardu na území Nitry.

Nitra pripravuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým chce zakázať hazard na svojom území. Poslanci o ňom budú rokovať na zasadnutí zastupiteľstva 19. novembra.

Ako uviedol primátor Marek Hattas, VZN už prešlo mestskou radou a jeho znenie je zverejnené na úradnej tabuli. „Ja počítam s tým, že 19. novembra bude materiál predložený na mestské zastupiteľstvo a pevne verím, že zaň poslanci zahlasujú. Nitra tak bude mať opäť v platnosti VZN o zákaze hazardu na území mesta,“ skonštatoval Hattas.

Nitra už raz hazard na svojom území zakázala. VZN prijala v júni minulého roka na základe petície, ktorú podpísalo vyše 23.000 ľudí. Neskôr však jeho znenie napadol okresný prokurátor a platnosť nariadenia v auguste 2019 pozastavil aj Krajský súd v Nitre. Národná rada SR však tento rok prijala zákon o hazardných hrách, ktorý obciam umožňuje zakázať umiestnenie herní a kasín na svojom území prostredníctvom VZN, aj bez petície občanov.

Hattas pripomenul, že tento zákon je platný od 1. novembra 2020. „Takže všetky samosprávy budú môcť zakázať hazard na svojom území v priebehu novembra až decembra. V prípade, že v Nitre zastupiteľstvo 19. novembra schváli znenie VZN, bude po 14 dňoch platné,“ vysvetlil primátor.

Ak nitrianske zastupiteľstvo znenie nového VZN schváli, bude na území mesta platiť zákaz umiestnenia herní a kasín v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a verejnú zábavu. Pre herne bude platiť aj zákaz ich umiestnenia v bytových domoch.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Televízia Nitrička

Forgot Password