Nevedomosť, zvyk alebo lenivosť Nitranov?

Naučia sa Nitrania používať nový priechod pre chodcov?

Ľudia si dlhé roky krátili cestu medzi Polygonom a Mestským úradom v Nitre prebehovaním cez Coboriho ulicu. Aj preto sa v minulosti spomínala možnosť zriadiť na danej ulici nový priechod. Realizácii však bránilo niekoľko dôvodov. „Jeden priechod pre chodcov sa už nachádzal na svetelne riadenej križovatke v dolnej časti Coboriho ulici. Tento priechod je bezpečný, nakoľko je riadený svetelnou signalizáciou,“ vyjadril sa ešte v roku 2014 Ján Pánsky z Útvaru hlavného architekta nitrianskej radnice. „Zriadením priechodu pre chodcov v novej  lokalite by došlo k narušeniu plynulosti cestnej premávky,“ dodal Pánsky.

Dnes je ale všetko inak. V priebehu apríla bol zriadený nový bezbariérový priechod pre chodcov a ľudia už nemusia prebehovať cez spomínaný úsek a ohrozovať seba i vodičov. Okrem neho bol na mieste zriadený aj ochranný ostrovček, značenie, nasvietenie a cestné ochranné zábradlie.

Napriek tomu sa stále nájde nemalé množstvo chodcov, ktorí pri prechode cez cestu nevyužijú ani jeden z dvoch priechodov.

Odpovede chodcov na našu otázku prečo využili alebo nevyužili novovybudovaný priechod, boli rôzne. Niektorí sa vyjadrili, že trasu často nevyužívajú a o priechode nevedeli. „Nechodím tadiaľto často, nevšimla som si, ale teraz už viem, že tam je a budem ho využívať,“ povedala chodkyňa. „Je to zvyk. Boli sme naučení prechádzať cez cestu, ale teraz, keď je tu priechod, zvykáme si naň a snažíme sa ho rešpektovať,“ hovorí iná okoloidúca. Dôvodom skrátenia si cesty bola často aj veta „ponáhľam sa“.

Či budú ľudia prechádzajúci cez Coboriho ulicu naďalej riskovať alebo sa naučia využívať bezpečný priechod, ukáže až čas. Najhoršou variantou bude, ak sa tohto zlozvyku vzdajú až vtedy, keď na spomínanom mieste príde k nešťastiu.

Monika Hozáková

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password