Navštívili ste niekedy online expozíciu? Ak nie, Nitrianska galéria vám ponúka jedinečný zážitok

Prvú online-ovku spustí Nitrianska galéria vo štvrtok 21. mája 2020.

Autori tejto expozície sú František Studený a Andrej Kolenčík v spolupráci s Ľubicou Fandl Drangovou a Mateomj Fandlom (Mladý pes). Projekt zastrešili Renáta Niczová a Ľudmila Kasaj Poláčková. Cieľom online expozície je podľa vyjarenia Nitrianskej galérie: „Reagovať na jednu zo v súčasnosti možných prezentácií umeleckých diel v čase a virtuálnom priestore.“

Za rozhodnutím urobiť prvú virtuálnu expozíciu venovanú práve Františkovi Studenému stojí viacero faktorov: „Jedným z nich je pomerne početné zastúpenie diel z pozostalosti tohto autora v depozitároch Nitrianskej galérie. Takisto prepojenie tvorby a života Františka Studeného s regiónom Nitry. V rokoch 1982 – 1990 niesla Nitrianska galéria názov Galéria Františka Studeného v Nitre a tiež v rokoch 1982 – 1988 mal autor v galérii stálu expozíciu,“ informuje Nitrianska galéria.

Galéria chce za pomoci súčasného vizuálneho jazyka osloviť mladého diváka a novým spôsobom predstaviť klasického autora, o ktorom vieme pomerne veľa.

„Priestor expozície je nami vnímaný ako komunikačný bod medzi životom a dielom umelca a návštevníkom webstránky expozície, čím sa (ne)konečný príbeh umenia autora nanovo dotvára a pripomína verejnosti,“ vysvetľuje galéria.

Projekt čerpá aj zo spomienok dcéry Františka Studeného – Kataríny Kišovej. „Ide tak o prvú online expozíciu Nitrianskej galérie, ktorá neoddeľuje osobný život autora od života profesionálneho. Zaujal nás rozmer spoločného trávenia voľného času otca s deťmi,“ objasňuje NG.

Expozícia si kladie otázky: „Ako sa postaviť k tvorbe tohto umelca súčasne? Dokáže aj dnešného návštevníka zaujať výtvarný motív/spracovanie žánrovej tematiky – zobrazenia rýb?“ uvádza NG. Všetky tieto hádanky budú chcieť zodpovedať organizátori výstavy. Nenechajme ich preto na pochybách a podporme ich inovatívnu myšlienku navštívením ich projektu.

Online expozíciu symbolicky sprístupňujeme koncom mája 2020, keď mala byť sprístupnená aj stála expozícia autora v priestore Salónu Nitrianskej galérie. (Jej realizácia sa pre Covid-19 presúva na jeseň 2020.),“ dodáva NG.

Viac sa dozviete na stránkach galérie.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password