Na Parkovom nábreží má vyrásť bytovka. Mesto bude s investorom vyjednávať

Nechcená stavba bytového komplexu dostane nové stavebné povolenie. Petícia občanov pravdepodobne nič nezmení.

Po dlhšej pauze sa dnes opäť konalo mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Poslanci v rúškach rokovali aj o všeobecne odmietanej výstavbe štvorpodlažnej bytovky v lukratívnej časti Nitry. Jej problém spočíva najmä v lokalite, v ktorej by mala byť stavba realizovaná. Obyvateľom Parkového nábrežia a Predmostia sa nepáči, že prídu o zeleň, výhľad aj miesto na parkovanie. Martin Hodál podal proti stavebnému povoleniu odvolanie a ešte vo februári rozbehol petíciu s názvom Neberte nám zeleň a miesto na parkovanie. Tá bola mestu doručená 2. marca.

Petíciu proti plánovanej výstavbe na Parkovom nábreží svojím podpisom podporilo 1 961 ľudí.

Občania v nej žiadajú stavebný úrad aj primátora, aby vykonali kroky k zabráneniu realizácie predmetnej stavby. „Občania tiež žiadajú poslancov Mestského zastupiteľstva v Nitre, aby zmenili územný plán Mesta Nitry tak, aby tieto pozemky parc. č. 273/1, č. 273/2, č. 222/6 a 3190/3 boli vyňaté z určenia na zastavanie a boli ponechané ako zeleň a parc. č. 273/1 ako parkovisko,“ uvádza sa v petícii.

Mesto prisľúbilo zákonne vybavenie petície, avšak pripomenulo, že prichádza neskoro. „Pozemok predalo zastupiteľstvo, ktoré vládlo mestu v rokoch 2006-2010, presne v roku 2007, teda pred 13 rokmi. Územné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v roku 2013, teda pred siedmimi rokmi,“ vysvetlil hovorca Nitry Tomáš Holúbek. S týmto názorom sa stotožnil aj hlavný architekt mesta Viktor Šabík: „Územné rozhodnutie je právoplatné, zmeny sú možné len v prípade, ak by si sám investor uvedomil, že kvalita architektúry je rozhodujúcim faktorom pre kvalitu života v meste.“ Motivácia iniciátora petície však spočíva najmä vo vytvorení tlaku na poslancov, ktorí sa podľa jeho názoru majú zaoberať aj podnetmi občanov. „Ide o to, aby sme vytvorili nejaký tlak alebo motiváciu pre vedenie mesta aj pre poslancov, aby sa začali zaoberať problémami ľudí v Starom meste a aby videli, že si ho nechceme zastavať a záleží nám na tom, ako vyzerá, aký má charakter a vzhľad,“ povedal počas odovzdávania petície Hodál.

Pozemky na Parkovom nábreží investor 19. februára oplotil a označil ako súkromné.

Majiteľ bojnických kúpeľov a podnikateľ Slavomír Eliáš, v Nitre známy najmä zámerom zastavať Palárikovu ulicu či snahou vybudovať na Zobore vyhliadkovú vežu, získal stavebné povolenie na štvorpodlažný bytový dom po desiatich rokoch v novembri minulého roka. Z nových prekážok nadšený nebol. Do projektu investoval peniaze, ktoré by mu ani v prípade výmeny pozemku nemal kto vrátiť. „Mesto sa správa zodpovedne voči verejným financiám, preto by sme určite odmietli preplatiť náklady, ktoré už minul na financovanie projektov,“ doplnil Tomáš Holúbek.

Na štvrtkovom zasadnutí poslanci schválili ďalšie rokovanie s majiteľom pozemkov o ich výmene alebo odkúpení.

Chcú mať čisté svedomie. Napriek prevládajúcemu názoru, že územný plán, a teda ani zámer investora už nie je možné zmeniť, rozhodli sa poslanci podporiť návrh Marty Rácovej a pokúsia sa s investorom vyjednávať. Podľa slov primátora však mesto peniaze na odkúpenie pozemkov nemá a výmena nie je za súčasných podmienok reálna. Poslanci navyše nemajú právomoc meniť stavebné povolenia, tie vydáva príslušný úrad. „Ak investor splnil podmienky územného plánu a inštitúcií, my nemôžeme retroaktívne zmeniť územný plán a tváriť sa, že tým pádom sa nič nedeje,“ pripomenul poslanec Peter Oremus. Podľa neho by takéto konanie viedlo k súdnym sporom, ktoré mesto nemá šancu vyhrať. Opätovné vydanie právoplatného stavebného povolenia avizovala aj Mária Jančovičová z Odboru stavebného poriadku. Podľa architekta mesta by tak diskusia mala byť smerovaná skôr na kvalitu architektúry v danej lokalite, nie na samotný zámer oblasť zastavať. Zeleň v meste vyzerá inak, ako v obci, orientovať by sme sa preto mali skôr na líniové formy uličnej zelene. V zložitej situácií vidí poslanec David Moravčík aj jedno pozitívum, a to fakt, že investor bude musieť do mestskej pokladnice zaplatiť miestny poplatok za rozvoj.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password