Na internáte Zobor sa šíri nervozita. Aktuálne ubytováva vyše 100 repatriantov

Starajú sa o nich aj dobrovoľníci.

Študentský domov Zobor na Dražovskej ulici (zdroj: ukf.sk)

Momentálne je v jednom zo študentských domovov Univerzity Konštantína Filozofa ubytovaných viac ako 100 repatriantov. Karanténne stredisko zriadené na internáte Zobor si vyžaduje kompetentný personál, poskytla ho samotná univerzita.

O Slovákov, ktorí sa vrátili zo zahraničia a museli absolvovať povinnú karanténu sa stará aj štvorica študentov Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF.

Petra, Natália, Mário a Aurélia študujú na katedre klinických disciplín a urgentnej medicíny. V karanténnom stredisku pôsobia ako dobrovoľníci. Reagovali tak na ponuku svojej pedagogičky Dany Brázdilovej prispieť k chodu zariadenia.

„Ich úlohou je roznášanie stravy alebo vecí, ktoré repatriantom donesú blízki,“ uvádza univerzita.

Študentky urgentnej zdravotnej starostlivosti ako dobrovoľníčky v ŠD Zobor (archív študentiek, ukf.sk)

Podľa dostupných informácií je v súčasnosti v Študentskom domove Zobor plne využitá kapacita, ktorú univerzita poskytuje štátu pre karanténne účely. Na internáte je ubytovaných celkovo 136 repatriantov. Niektorí prišli z okolitých krajín ako Rakúsko, Česko, Maďarsko. Ďalší prišli zo vzdialenejších končín. Nachádzajú sa tu aj Slováci, ktorí sa vrátili z Izraela, Iránu, USA, Dánska, Lichtenštajnska, Nemecka, Ruska, Talianska a Švajčiarska.

Ubytovaní sú tiež vďační za poskytovanú starostlivosť.

Študenti, ktorí tu vykonávajú dobrovoľnícke aktivity hovoria, že ich pocity sú rôzne. „Ľudia sú tu doslova zavretí už niekoľko dní, a tak sa postupne atmosféra zhoršuje. Repatrianti sú nervóznejší, dožadujú sa informácií, ktoré ani my nemáme. Niektorí sú ale naopak veľmi milí a vážia si všetko, čo sa snažíme pre nich urobiť,“ vyjadrila sa študentka 2. ročníka urgentnej zdravotnej starostlivosti Petra Budovcová. Pri svojej práci si údajne vypočuli už nejeden životný príbeh. „Rozprávame sa s nimi o tom, odkiaľ prišli, ako cestovali, aké majú zážitky. Máme tu repatriantov z každého kúta sveta. Je zaujímavé, ako niektorí ľudia žijú a aké to v živote nemali ľahké a museli cestovať za prácou, aby mohli uživiť svoju rodinu…,“  dodala Petra.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password