Mladí Nitrania vytvárajú dielo, ktoré spojí dva svety

Tínedžeri pri tvorbe spolupracujú so skúsenými umelcami.

Ide o medzinárodnú tanečnú inscenáciu, ktorej témou budú hranice a slobody sveta mladých ľudí. Do popredia sa dostanú ich pocity z dnešnej doby a prichádzajúcej dospelosti. „Odpovie aj na to, ako veľmi sú ich rozhodnutia slobodné a čo ich limituje,“ prezradila Asociácia Divadelná Nitra. Na tvorbe diela sa už od júna minulého roka podieľajú dve európske mestá.

Pätnásť tínedžerov z Nitry a Prahy spolupracuje s uznávanou európskou umelkyňou.

Deti si za režisérku vybrali francúzsku výtvarníčku a scénografku Marie Gourdain, ktorá posledné roky pôsobí v Prahe. Gourdain pracuje so siedmimi žiakmi a žiačkami Literárno-dramatického a tanečného odboru Základnej umeleckej školy J. Rosinského v Nitre.

Marie Gourdain (zdroj: nitrafest.sk)

„Realizácia projektu má priniesť do Nitry rozvoj súčasného tanca. Prostredníctvom aktívneho zapojenia detí do umeleckej tvorby pod vedením tímu zostaveného z reprezentantov špičky zahraničnej, českej a slovenskej tanečnej scény pomáha aj ďalšiemu uplatneniu mladých nitrianskych tanečníkov,“ vysvetľuje Anna Šimončičová, manažérka projektu Be SpecACTive!, pod ktorým vzniká aj spomínaná inscenácia.

Slávnostná premiéra by mala prebehnúť počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2020.

Na študentom programe bude spolupracovať aj slovenský tanečník a choreograf Jaro Viňarský, ktorý je pre svoj výkon cenený aj v zahraničí. Práca na projekte nie je len o tvorbe kultúry, ale tiež o prepájaní tínedžerského sveta s okolitým a laikov s profesionálmi.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password