Miera nezamestnanosti stúpa, no veľkí zamestnávatelia v Nitre prepúšťať neplánujú

Najviac zaevidovaných pribudlo v okrese Komárno.

Zdroj foto: archív TV Nitrička

Prichádza k tomu, čo sa očakávalo. Regionálne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny zažívajú nápor prichádzajúcich ľudí, celkovo na Slovensku pribudlo 29 tisíc nezamestnaných. „V apríli 2020 miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla hodnotu 6, 57 %. Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v apríli 2020 dosiahol 180 756 osôb. Medziročne ide o nárast o 34,10 %,“ uvádza Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

V miere nezamestnanosti nás pritom predbehol iba Prešovský kraj, Nitriansky v apríli obsadil 2. priečku v počte evidovaných.

Foto ilustračné (zdroj: ÚPSVaR)

Na úradoch v našom kraji sa za minulý mesiac zaevidovalo 4 168 ľudí, najviac z okresu Komárno. Najväčší zamestnávatelia v okolí Nitry zatiaľ o hromadnom prepúšťaní nehovoria.

„Naša spoločnosť kvôli pandémii koronavírusu neprepustila žiadneho zamestnanca a ani to neplánuje aj napriek skutočnosti, že sme sa nemohli vyhnúť neočakávaným dodatočným nákladom,“ vyjadril sa Peter Krč zo spoločnosti Foxconn. Vzhľadom na aktuálne informácie sú presvedčení, že po období mimoriadnej situácie budú mať pre všetkých zamestnancov dostatočné uplatnenie, aplikovali aj príslušné opatrenia na udržanie zamestnancov.

Prepúšťaniu sa vyhýba aj automobilka Jaguar Land Rover.

Situáciu sa snažili riešiť s odborovými zväzmi tak, aby bol negatívny vplyv na zamestnancov čo najnižší. „Práve preto sme len pred niekoľkými dňami zvýšili príspevok zo 60 na 80 %, pokiaľ príde k prekážkam na strane zamestnávateľa,“ ozrejmila Miroslava Remenárová, manažérka pre firemné vzťahy JLR. Prevádzka po 8 týždňoch prestávky začala fungovať v jednozmennom režime. Podľa najnovších informácií čoskoro príde k prechodu na dvojzmennú prevádzku. Dodržiavajú sa prísne hygienické pravidlá. V halách pribudli aj termokamery.

Tému nezamestnanosti pre spravodajstvo TV Nitrička spracovala redaktorka Dominika Lörincová.

Televízia Nitrička

Forgot Password