Nitrianski poslanci schválili mimosúdne vyrovnanie v kauze so Strabagom

Mestskí poslanci v Nitre opäť rokovali o mimosúdnom vyrovnaní v kauze so spoločnosťou Strabag. K starému sporu, ktorý vznikol počas bývalého vedenia mesta sa poslanci vrátili po niekoľkých mesiacoch.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Zhotoviteľ, teda spoločnosť Strabag pôvodne žiadala od mesta sumu takmer 600 tisíc eur za práce navyše, ktoré vykonal ešte v roku 2014 pri výstavbe napojenia strategického parku na rýchlostnú cestu R1. Štátna firma MH Invest, ktorú mesto splnomocnilo však podľa radnice objednala práce navyše bez mandátu a bez poverenia mesta, preto Nitra peniaze nevyplatila. Neskôr vznikla mimosúdna dohoda, podľa ktorej malo mesto zaplatiť Strabagu 265 tisíc eur a následne firma stiahne žalobu, mestskí poslanci však na júnovom zasadnutí zastupiteľstva neodsúhlasili vyčlenenie potrebných financií. Do sporu vstúpili tiež názory analýzy advokátskej kancelárie a právne názory bývalého prednostu mestského úradu Igora Kršiaka.

Viacerí argumentovali tým, že na rozhodnutie nemali dostatok informácií. Materiál, o ktorom mali hlasovať, preto odsunuli na dopracovanie.

Na decembrovom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa k téme vrátili a mimosúdne vyrovnanie napokon schválili.

Mezditým sa uskutočnilo aj rokovanie, na ktorom sa mohli zúčastniť mestskí poslanci. Podľa Ivany Buranskej, vedúcej odboru služieb a zástupkyne prednostu, sa ho zúčastnili dvaja poslanci, ktorí tu dostali potrebné informácie. Väčšina poslancov s mimosúdnym vyrovnaním súhlasil, niektorí by na základe dokumentov v spore pokračovali. „Som toho názoru, aby sme jednoznačne pokračovali a bojovali za to, aby sme tieto peniaze nemuseli vyplácať,“ uviedol poslanec Peter Oremus. „Je na škodu veci, že z dobrého úmyslu spraviť dve príjazdové komunikácie do priemyselného parku vznikol takýto problém. Po preskúmaní dokumentácií si myslím, že je správne, aby sme urovnali tento spor mimosúdne,“ poznamenal na rokovaní zastupiteľstva poslanec Štefan Štefek.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password