Viete ako chce mesto riešiť problémy s rómskou komunitou?

Krokom k riešeniu situácie v Krškanoch či Dražovciach by mali byť občianske hliadky, ale aj osoba, ktorá bude spájať záujmy oboch skupín obyvateľov.

V súčasnosti v Nitre a okolí rezonuje problém s rómskou komunitou. Problémy spôsobuje tá časť Rómov, ktorá ignoruje svoje povinnosti voči rodine, spoločnosti či mestu. TV Nitrička situáciu už dlhšie sleduje a prináša vám informácie prostredníctvom reportáží Dražovský problém a Problémy riešia už petíciou. Mesto chce problémy s rómskou komunitou riešiť komunitnými centrami, ale aj občianskymi hliadkami. O ich plánovanom zriadení informovala TV Nitrička už v reportáži Dražovský problém pokračuje. Radnica preto ponúkla voľné pracovné miesta, ktoré by mali byť obsadené do konca júna. O problémoch s komunitou boli predstavitelia mesta diskutovať aj priamo s dotknutými v mestských častiach Krškany a Dražovce.

„Situácia, ktorá tu je, sa vlastne nakopovala niekoľko rokov a nebude jednoduché ju z jedného dňa na druhý vyriešiť. Či už je to téma bezpečnosti, spolunažívania alebo funkčnej, resp. nefunkčnej základnej školy,“ povedal primátor Marek Hattas na stretnutí s obyvateľmi Dražoviec.

Radnica sa preto rozhodla vytvoriť dve hliadky občianskej a poriadkovej služby. V každej má byť jeden člen z marginalizovanej a druhý z majoritnej komunity. Hliadky budú vykonávať svoju prácu v Krškanoch aj v Dražovciach.

Minimálna výška mzdy člena hliadky bude predstavovať 520 eur. V prípade osoby z marginalizovanej skupiny radnica vyžaduje minimálne základné vzdelanie. Čistý register trestov nie je podmienkou. Uchádzač však nesmie byť odsúdený za trestné činy proti životu a zdraviu. Aktuálne sú obsadené tri zo štyroch miest. Zatiaľ ide o dvoch Rómov a jedného neróma. Miestna občianska poriadková služba v Dražovciach je teda už kompletná.

Okrem občianskych hliadok bude na zlepšení situácie v spomínaných oblastiach určený tiež ambasádor pre prácu s rómskou komunitou.  

„Mal by to byť človek, ktorý sa bude osem hodín venovať len tomu, aby sa zlepšil život v Dražovciach a v Krškanoch. Jeho úlohou bude, aby tlačil na všetky dotknuté orgány, aby sa s vami rozprával, zisťoval čo sa dá robiť a aby postupne zlepšoval situáciu,“ vravel na stretnutí s Dražovčanmi, prednosta radnice Ján Odzgan. „Najdôležitejšia úloha ambasádora by mala byť, aby v nejakej forme skúsil pochopiť, záujmy oboch strán,“ povedal pre TV Nitrička Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. „Aj toto sú prvé kroky, ktoré mesto robí preto aby sa stala mestská časť Dražovce lepšou a bezpečnejšou,“ doplnil primátor na diskusii v Dražovciach.

Situáciu v obci má zlepšiť aj kamerový systém.

Dražovce budú totiž prvou mestskou časťou, ktorá bude mať pomerne rozsiahly kamerový systém. Financie naň schválila Rada vlády pre prevenciu kriminality vo výške 78 535 eur.

„Za tieto peniaze vytvoríme v Dražovciach kompletný kamerový systém. Predpokladáme, že v ňom budeme mať sedem kamier, ktoré budú snímať najproblémovejšie lokality. Mestskí policajti tak budú môcť promptnejšie reagovať na prípadné problémy. Kamery tiež odradia páchateľov trestnej činnosti od ich zámerov,“ povedal hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Spomínané kroky by mohli prispieť k očakávaným pozitívnym zmenám v spolunažívaní rómskej komunity a ostatných obyvateľov mesta či mestských častí. Či k pozitívnym zmenám dôjde, ukáže až čas. Predstavitelia mesta tiež prízvukujú, že zmeny nemožno očakávať okamžite. Obyvatelia sa preto budú musieť obrniť trpezlivosťou.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password