Mesto má na čierne skládky vyhradených do 30 tisíc € ročne. Každý rok ich vyčerpá

Na zberové dvory je pritom možné odpad odviezť zadarmo.

Foto: Nitriansky hlásnik (Skládka bola objavená v auguste 2019)

Čierne skládky nájdeme v každej mestskej časti, naposledy na Štúrovej ulici v Mlynárciach. Podľa Ľubomíra Muziku, vedúceho Strediska mestských služieb v Nitre, je už odprataná, išlo približne o kubík odpadu.

Občanom Nitry odkazuje, aby sa vyhýbali vytváraniu čiernych skládok. Ich odstránenie stojí veľa práce aj finančných prostriedkov. „Máme zberové dvory, kde to môžu pokojne odviezť zadarmo s občianskym preukazom,“ pripomína vedúci strediska mestských služieb.

Kontrolnú činnosť v súvislosti so znečisťovaním verejného priestranstva alebo zakladania skládok vykonáva aj mestská polícia.

„V prípade, že zistíme nejakú skládku, odpad odložený mimo nádob na to určených, tak sa snažíme dopátrať páchateľa,“ tvrdí náčelník nitrianskej mestskej polície Erik Duchoň. Hliadky sa snažia nájsť nejakú adresu, faktúru alebo niečo podobné, čo by políciu naviedlo k páchateľovi. Ak sa vinníka podarí vypátrať, polícia ho kontaktuje a uloží mu blokovú pokutu do výšky 30 €.

„Dávame mu tu skládku následne, ako opatrenie, aj odstrániť,“ dodáva Erik Duchoň.

Z rozpočtu mesta, teda všetkých, ide ročne na odpratávanie a likvidáciu čiernych skládok do 30 tisíc €. „Každý rok sú tieto peniaze vyčerpané,“ hovorí Štefan Lančarič, referent Odboru životného prostredia na Mestskom úrade v Nitre.

Pozrite si aj reportáž o čiernych skládkach v spravodajstve TV Nitrička.

Mohlo by vás zaujímať:

Poradňa: Ako minimalizovať odpad I
Poradňa: Ako minimalizovať odpad II
Oblečenie a veci, ktoré chcete darovať, vyberajte starostlivo

Televízia Nitrička

Forgot Password