Lekárne, pohotovosť, urgentný príjem alebo záchranka? Kde hľadať pomoc?

Viete, kedy volať záchranku, a ktoré lekárne budú mať počas voľných dní pohotovostné otváracie hodiny? Všetky potrebné informácie nájdete tu.

Ako uvádza Národný portál zdravia (NPZ), ľudia často nevedia rozlišovať medzi ambulantnou pohotovostnou (APS) službou a ústavnou pohotovostnou službou (ÚPS): „Líšia sa nielen v ordinačných hodinách a výške poplatku za službu, ale predovšetkým v druhu zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujú“.

Ambulantná pohotovostná služba (pohotovosť)

Tzv. lekárska pohotovosť je dostupná pre pacientov mimo ordinačných hodín všeobecných lekárov, počas víkendov a štátnych sviatkov. Patria sem napríklad vysoké teploty, alergické reakcie, bolestivé stavy alebo závraty, teda akútne vzniknuté ochorenia, ktoré neohrozujú život. Na pohotovosť nepatrí dlhotrvajúci kašeľ, nádcha či dlhotrvajúce mierne bolesti. Vážnejšie stavy patria na urgenty nemocníc.

„Za poskytnutie APS sa platí poplatok 2 eurá, (ak poistenec nie je oslobodený od úhrady). Pacientom je k dispozícii počas pracovných dní od 16.00 do 22.00 hod. a počas víkendov a sviatkov od 7.00 do 22.00 hod.,“ uvádza NPZ. Aktuálny rozpis služieb ambulantnej pohotovosti pre celé Slovensko nájdete na webe e-vuc.sk.

„Ambulancia pohotovostnej služby pre dospelých aj pre deti sa nachádza na Špitálskej ulici 13 v Nitre (budova polikliniky),“ uvádza Fakultná nemocnica Nitra.

foto ilustračná (pixabay.com)

Ústavná pohotovostná služba (urgent)

„Úlohou ÚPS je v rámci centrálneho príjmu v nemocnici zabezpečovať nepretržitú dostupnosť neodkladnej zdravotnej starostlivosti pacientom, u ktorých došlo k náhlej zmene zdravotného stavu, alebo v život ohrozujúcich situáciách,“ vysvetľuje NPZ. Nepatria sem prechladnutia, virózy, teploty a niekoľko dní trvajúce bežné problémy, ktoré vedia riešiť všeobecní lekári. ÚPS je určená pre úrazy bezprostredne po ich vzniku, kolapsové stavy, akútne bolestivé stavy, vyšetrenie, diagnostika alebo liečba osoby označenej za možný zdroj rýchlo sa šíriacej a život ohrozujúcej nákazy.

Počas pracovných dní od 7.00 h do 16.00 h za ÚPS poplatok neplatíte. Mimo tohto času vás ošetrenie bude stáť 10 €, ak nepatríte medzi výnimky: napríklad následná hospitalizácia, tehotenstvo, Jánskeho plaketa, ak poskytovanie ÚPS trvalo viac ako dve hodiny.

„V nitrianskej nemocnici pacientov vybavuje Chirurgická ambulancia ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) a Traumatologická ambulancia ústavnej pohotovostnej služby a Oddelenie interného urgentného príjmu,“ uvádza FN Nitra.

foto ilustračná (pixabay.com)

A v ktorých prípadoch teda volať záchranku?

Najčastejšie ide o: poruchy vedomia až bezvedomie; náhle zastavenie krvného obehu spojené so zastavením dýchania; problémy s dýchaním alebo dusenie; mozgovú mŕtvicu; neobvyklé bolesti prípadne tlaky na hrudníku vyžarujúce do horných končatín, krku, chrbta, často sprevádzané ďalšími príznakmi akými sú slabosť, nevoľnosť, dýchavičnosť a i.; vážny úraz; dopravná nehoda; masívne krvácanie; rôzne pády; topenie; otravu liekmi alebo chemikáliami; kŕčové stavy; popáleniny; omrzliny; prehriatia a podchladenia; pôrod a mnohé ďalšie.

„Linka 155 je tiesňová linka. Absolútnu prioritu majú život ohrozujúce stavy!“ zdôrazňuje NPZ.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby často eviduje volania od pacientov, ktorí si číslo 155 mýlia s infolinkou a nemajú urgentné zdravotné ťažkosti. Záchranári apelujú, aby ste pri volaniach na linku zhodnotili, či je to naozaj potrebné, pri volaní nezamlčiavali dôležité informácie (napríklad podozrenie na COVID-19) ani nezveličovali svoje zdravotné problémy.

foto ilustračné (nh)

Lekárenská pohotovstná služba v Nitre počas sviatkov

 • Štedrý deň (24. 12./ŠT)
  – od 8.00 do 14.00 h má pohotovosť Lekáreň Alexia na Janského 680/7
  – od 14.00 do 22.00 h Lekáreň Iris na Špitálskej 565/17
 • 1. Sviatok vianočný (25. 12/PIA) a 2. Sviatok vianočný (26. 12./SO)
  – od 8.00 do 20.00 Lekáreň Hypericum na Rázusovej 802/18
 • Silvester (31. 12./ŠT)
  – od 8.00 do 14.00 Lekáreň Dami na Špitálskej 2930/13
  – od 14.00 do 20.00 Lekáreň Edita na Štefánikovej triede 84/84
 • Nový rok (1. 1./PIA)
  – od 8.00 do 14.00 h Onkologická lekáreň na Farskej 2888/45
  – od 14.00 do 20.00 h lekáreň Mojalekáreň na Hviezdoslavovej triede 650/1
 • Traja králi (6. 1./SO) – od 8.00 do 20.00 Lekáreň Hypericum na Rázusovej 802/18

Kompletný rozpis pohotovostných lekární pre ostatné okresy nájdete na tomto odkaze.

foto ilustračné (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password