Kino Lipa a Botanická záhrada SPU budú najbližší víkend dejiskom Dňa architektúry

Festival ponúkne aj cyklojazdu, ktorá predstaví sochy Chrenovej. Štvordňový program sa bude niesť v duchu motta „Nebúraj, transformuj!“ Témou bude aj revitalizácii Lipy a starého parku.

zdroj: FB ZAN

Do architektonického festivalu sa tradične zapájajú české a slovenské mestá. Mottom nastávajúceho 12. ročníka sú slová „Nebúraj, transformuj!“ Za nitrianskym programom stojí Združenie architektov Nitry (ZAN).

V Nitre sa festival oficiálne uskutoční štvrtý raz. Minuloročné programy prebiehali na Mestskej tržnici, v Trafačke, Vile K či v Kine Palace.

Verejnosť vďaka Dňu architektúry počas štyroch dní bližšie spozná budovy a lokality Chrenovej

Festival v piatok v Kine Lipa otvorí výstava, diskusia a premietanie filmu.

Výstava od 17. hod. s architektkou Lenkou Kompasovou a Monikou Reiskupovou priblíži úspešné transformácie nitrianskych i okolitých budov aj nerealizované projekty.

Program bude pokračovať prednáškovým blokom. Krajinný architekt Štefan Lančarič s hosťami preberie projekty, ktorých cieľom je transformovať mesto. Hovoriť sa bude napríklad o revitalizácii Kina Lipa či obnove starého parku.

Nasledovať má diskusia a večerné premietanie filmov Ikony.

Skleníky Botanickej záhrady SPU (foto: NH)

V sobotu sa festival presunie aj do Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Ponúkne tiež výstavu, prednášky a workshopy.

Pre verejnosť tu bude sprístupnená výstava Scheerovi súčasníci, ktorá je súčasťou projektu SCHEEROVANIE.NR. „Samotný názov projektu je slovnou hračkou, ktorá spája meno architekta M. M. Scheera a anglické slovo to share – zdieľať do významu zdieľania informácií architektonicko-urbanistických hodnôt mesta Nitra,“ vysvetľujú iniciátori.

Z názvu výstavy je zrejmé, že sa bude týkať súčasníkov architekta Milana Maximiliána Scheera a architektonického diania 50. a 60. rokov v Nitre.

„Počas rozmanitých workshopov návštevníci preskúmajú potenciál rôznych typov záhrad a možností starostlivosti a ich využívania,“ informujú organizátori. Téme spoločenského rozmeru záhrad, možnostiach ich kultivácie a vnímania priestoru Botanickej záhrady v Nitre či iných záhrad sa budú venovať architekti ZAN a Ateliér Médea.

Večerný program so zameraním na transformácie bude pokračovať špeciálnym prednáškovým blokom Pecha-Kucha Night.

Výstavu Scheerovi súčasníci si návštevníci v outdoorovej verzii budú môcť v botanickej záhrade pozrieť aj v nedeľu. Aktívnejší sa môžu zapojiť do cyklojazdy, počas ktorej bližšie spoznajú sochy Chrenovej. A svoje znalosti si môžu overiť v pondelok počas Archi-kvízu na Kmeťkovej.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password