Kinám sa nepáčia momentálne nariadenia, vraj ich diskriminujú

Štvrtá fáza uvoľňovania povolila otvorenie divadiel a kín, čo ocenili hádam všetci milovníci kultúry a aj samotní zamestnanci.

Tí robia všetko preto, aby si svojich divákov pritiahli naspäť. Napríklad divadelníci skúšajú v ochranných pomôckach a svoje prvé predstavenia venujú ľuďom, ktorí bojujú v prvej línií. Nezabúda sa ani na dezinfekciu sály či na testovanie samotných hercov. Do nitrianskeho divadla sa za prísnych hygienických opatrení vracia aj obľúbená inscenácia Testosterón a iné.

„Sú to tituly, ktoré sú naozaj divácke a ktoré vedia pritiahnuť množstvo divákov. Chceme vsadiť na divácku istotu,“ odpovedá Juraj Ďuriš, umelecký šéf Divadla Andreja Bagara (DAB).

Veľká sála divadla by tak mala uvítať maximálne 100 ľudí. „Žiaľ nemôžu sa zdržiavať v ostatných verejných priestoroch, nebude fungovať ani bufet. Divák si bude musieť ísť rovno po príchode do budovy sadnúť do sály,“ hovorí Jaroslav Dóczy, riaditeľ DAB.

Čo sa týka Starého divadla Karola Spišáka, to plánuje hrať od 1. júna každý deň. Netreba však zabúdať na to, že sa divadlo pre rekonštrukciu dočasne presťahovalo do Močenku. „My plánujeme hrať do konca júna, to znamená za deň minimálne jedno predstavenie, až nie dve. Ponuku dáme, či na ňu budú diváci reagovať, neviem. Potom to vyhodnotíme, zatiaľ bude ponuka na stole,“ prezrádza Martin Kusenda, riaditeľ SDKS v Nitre.

Kiná v Nitre sú na rozdiel od divadiel stále zatvorené, premietanie v Nitre zatiaľ neplánujú. Podľa nariadení by mali do veľkej sály pre 100 ľudí vpúšťať maximálne 30 divákov a v žiadnom prípade by im, podľa rozhodnutia hlavného hygienika, nemali poskytnúť predaj pochutín. „Väčšina kín takto prichádza o dôležitú časť svojich príjmov. Pochutiny v bufetoch kín sú všetky balené v jednorazových obaloch, čím sú hygienické predpisy, podľa nášho názoru, splnené. Toto opatrenie je vzhľadom na otvorenie vnútorných priestorov reštaurácií z nášho pohľadu pre niektorých prevádzkovateľov diskriminačné,“ informuje Mlyny cinemas a Združenie prevádzkovateľov kín.

Pixabay

Tŕňom v päte sa stala aj povinná nedeľná sanitácia, ktorá zakazuje celodenné premietanie.Nedeľa je pre divákov veľmi atraktívnym dňom pre návštevu kina a kiná sú schopné realizovať dezinfekciu aj mimo svoj hrací profil. Žiadame preto o zaradenie medzi výnimky, ktoré sú už poskytnuté,“ dodávajú Mlyny cinemas a Združenie prevádzkovateľov kín.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password