Keď pravidlo „vidieť a byť videný“ zachraňuje život

Jeseň je v plnom prúde a s ňou aj skoré stmievanie.

Dni sú čoraz kratšie, slnko po prechode z letného na zimný čas vychádza neskoro a zapadá oveľa skôr, ako by sme si priali. Tma je nebezpečná najmä na cestách, a to pre vodičov aj chodcov. Možno to znie neuveriteľne, ale taká maličkosť ako reflexná páska skutočne dokáže zachrániť ľudský život. Ako? Jednoducho…

Reflexné materiály výrazne zvyšujú viditeľnosť v tme, a to približne na 200 metrov.

To už je vzdialenosť, pri ktorej si vodič dokáže chodca všimnúť a stihne adekvátne zareagovať. Príčinou mnohých tragických dopravných nehôd je práve nedostatočná viditeľnosť a hoci je v súčasnej dobe mobilita ľudí pre zákaz vychádzania znížená, pri nutnom prechode za tmy nemožno zabúdať na pravidlo „vidieť a byť videný.“ Bezpečnosť na cestách je preto nielen v rukách vodičov, ale aj chodcov. Zodpovedné správanie by malo byť samozrejmosťou pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

Povinnosť nosiť reflexné prvky ukladá zákon o cestnej premávke.

„Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.“ Zákon č. 8/2009 Z. z., druhá časť, štvrtá hlava, § 54, odsek 2.

Polícia tak môže pristúpiť k sankcionovaniu chodcov mimo obce bez reflexných prvkov. Podľa zákona hrozí za tento priestupok pokuta až 50 eur.

Reflexný pásik, nálepka alebo vesta sú pritom finančne nenáročné a veľmi účinné riešenia. Polícia na zodpovednosť chodcov a dôležitosť nosenia reflexných prvkov i v obciach apeluje neustále: „Akýkoľvek ich odraz vo svetlách prichádzajúcich áut vodičov dostatočne upozorňuje.“  Obzvlášť nebezpečná je kombinácia tmy a tmavého oblečenia. Obeťami takýchto dopravných nehôd sú najmä chodci, ktorých možno považovať za najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Ak teda nechcete na absenciu reflexných prvkov doplatiť a byť neskôr zviditeľnení ako obeť nehody, pamätajte na zlaté pravidlo: Vidieť a byť videný!

Foto: Pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password