Keď horúčava zabíja: Nezabudni na mňa v aute!

Pre leto je typické teplé, slnečné počasie. A hoci sa horúčavám pravdepodobne nevyhneme ani tento rok, tragédiám predchádzať môžeme.

Správy o zabudnutých deťoch či zvieratách v rozhorúčených autách sa počas letných mesiacov objavujú takmer pravidelne. Policajný zbor SR preto spúšťa tretí ročník preventívnej kampane Nezabudni na mňa v aute, ktorou chce vodičov upozorniť na riziká pobytu v prehriatom vozidle.

Kampaň je zameraná na deti aj domácich miláčikov.

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie, ako napríklad zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Prehriatie a dehydratácia hrozí v nevyhovujúcich podmienkach aj domácim miláčikom, čo môže pre zviera skončiť fatálne.

Čerstvým príkladom nepozornosti je zabudnutý pes v Nitre, všimli si ho policajné preventistky na parkovisku.

„Buďte si istí, že ak takéto zviera nájdeme, bude majiteľ vozidla privolaný a jeho relax alebo nákupy sú tým pádom pokazené,“ upozorňuje polícia. Teplota v aute sa počas slnečného letného dňa môže vyšplhať až na 80 stupňov Celzia. Žiadny živý tvor v takomto aute neprežije dlhé hodiny. Zviera sa však nedokáže prehriať iba pri extrémne vysokej teplote prostredia, nebezpečných môže byť už 15 °C na priamom slnečnom žiarení v kombinácii s nepriaznivými zoohygienickými podmienkami. Teplota vozidla zaparkovaného na priamom slnku sa dokáže veľmi rýchlo zdvihnúť až o 20 °C. Taktiež je chybou myslieť si, že ponechaním psa v aute zaparkovanom v tieni s pootvoreným okienkom pri teplote vonkajšieho prostredia okolo 30 stupňov, predídeme prehriatiu zvieraťa,“ uviedol hlavný veterinár Ministerstva vnútra SR Martin Paľa, podľa ktorého musí byť vozidlo na prevoz zvieraťa klimatizované a mať primerané odvetrávanie. Potrebné je tiež zabezpečiť čerstvú vodu a pravidelné prechádzky.

Následkami hypertermie môžu byť poruchy centrálnej nervovej sústavy, metabolizmu, zlyhávanie krvného obehu až úhyn zvieraťa.

„Medzi príznaky prehriatia patrí výrazne zrýchlený dych aj mimo pohybu, pena v dutine ústnej, výrazne červený jazyk, výraz nervozity až paniky striedaný skleslosťou, rozšírenie zreníc očí, snaha ujsť z nepriaznivého prostredia, akútne zvracanie, akútna hnačka, či zvýšenie telesnej teploty,“ opisuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Dehydratáciu domáceho miláčika možno otestovať pomocou vytvorenia kožnej riasy na menej osrstenom mieste, ktorá by sa mala o chvíľu vrátiť do pôvodného stavu alebo odchlípením horného pysku a zatlačením palca do ďasna. Po pustení by malo opäť zružovieť.

Foto: Pixabay.com

Prvou pomocou je zmena prostredia a ochladzovanie na menej osrstených miestach, nikdy nie však vhodenie celého zvieraťa do studenej vody.

Rýchle ochladenie tela by mohlo spôsobiť šok a organizmus zvieraťa by skolabovať. Podľa agrorezortu je však dôležité myslieť predovšetkým na prevenciu. Zvieratá sú živé a cítiace bytosti, ktorých horúčava a smäd trápi rovnako, ako ľudí. Chovatelia by mali svojim miláčikom zabezpečiť dostatok pitnej vody, vyhýbať sa transportu a venčeniu počas najväčších horúčav. Pozor aj na horúci asfalt, nevhodné sú i prístrešky s plechovou strechou. Miskou vody pri vchodových dverách či bráne však rozhodne nič nepokazíte.

„Ak spozorujete, že sa zviera v aute nachádza, má vyplazený jazyk, veľmi rýchlo dýcha či dychčí, oznámte túto skutočnosť na číslo 158,“ informuje polícia s dôvetkom, že volať možno aj príslušnú mestskú políciu na číslo 159 alebo sa pokúsiť zohnať majiteľa vozidla. Na otázku, či rozbiť okno na aute sa podľa polície jednoznačne odpovedať nedá. Každý prípad je posudzovaný individuálne, ak však takéto konanie spĺňa všetky zákonné podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze, prípustný je aj takýto spôsob.

Foto: Pixabay.com

Ponechanie zvieraťa v aute môže byť posúdené ako priestupok vo veterinárnej oblasti, za ktorý hrozí fyzickej osobe pokuta do výšky 1 000 eur.

„Za určitých okolností môže ísť aj o trestný čin týranie zvierat podľa § 378 Trestného zákona, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, v závažnejších prípadoch až päť rokov,“ upozorňuje Polícia SR a vyzýva všetkých občanov, aby najmä počas nadchádzajúcich letných mesiacov a vysokých teplôt nenechávali žiadne živé zviera v aute.

Prípad dieťaťa ponechaného v aute môže byť podľa polície vyhodnotený ako trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie samo pomôcť. V takomto prípade páchateľovi hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10 ročné väzenie. Osoba navyše môže čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či usmrtenia.

Foto: FB Ministerstvo vnútra SR

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password