Leto je tu. Nezabudni ma v aute!

Vysoké teploty počas leta prinášajú okrem zábavy a dovoleniek aj menej príjemné udalosti. Aby ste si ho užili, prinášame vám niekoľko dobrých rád.

Slovensko v posledných týždňoch čelí horúcemu počasiu. Teplé slnečné lúče sú síce na jednej strane príjemné, ale teploty nad 30 °C vedia viacerých potrápiť. „Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie – zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie,“ uvádza najčastejšie dôsledky horúčav Úrad verejného zdravotníctva SR.

Únava a malátnosť bývajú nielen v čase letnej sezóny príčinou tragických udalostí. Práve v Nitre sa v júli roku 2015 stala jedna z nich.

Podľa portálu tvnoviny.sk zabudol vtedy 56-ročný otec svoju maloletú dcéru v aute na ulici Janka Kráľa. 2-ročné dievčatko malo podľa TV Markíza popáleniny a v aute sa pravdepodobne udusilo.

Otec dieťaťa bol obžalovaný a podľa portálu spravy.pravda.sk ho Okresný súd v Nitre uznal vinného z prečinu usmrtenia. Muž dostal 2-ročnú podmienku, voči ktorej sa odvolal. O veci mal ďalej rozhodovať Krajský súd v Nitre. Muž však koncom roka 2016 zomrel.

Životy môže zachrániť aj kampaň Polície Slovenskej republiky

Podobné správy o zabudnutých deťoch či zvieratách v aute nie sú v letných mesiacoch ojedinelé. Niektorí komentujúci sa na sociálnych sieťach nechajú uniesť vlnou kritiky. Preto sa Polícia SR rozhodla pripraviť kampaň s názvom Nezabudni na mňa v aute. „Vodičom po celom Slovensku budeme počas leta rozdávať letáky a po novom aj vône do auta s týmto výstižným mottom. Prípadov, keď rodič zabudne dieťa v aute súhrou neuveriteľných okolností, je vo svete veľa. Ak to je však náročky, netreba to ďalej komentovať,“ píše Polícia SR na svojej facebookovej stránke.

Polícia odporúča aby ste propagačné materiály umiestnili na viditeľné miesta v aute, aby ste na dieťa nezabudli. Kampaň je zameraná aj na vašich domácich miláčikov.

Nezriedka sa totiž stáva, že polícia je privolaná k autu, v ktorom je zamknutý pes. Viac o kampani si môžete pozrieť vo videu Polície SR. Dozviete sa v ňom aj o tom, ako podať prvú pomoc dieťaťu po vyslobodení z rozhorúčeného auta.

Zdroj foto: facebook Polície Slovenskej republiky

Ako zvládať horúce počasie?

Aby ste predišli spomínaným problémom, nezabúdajte dodržiavať pitný režim. Pre dospelého človeka je ideálne vypiť minimálne tri litre čistej vody denne. Neodporúčajú sa nápoje s obsahom cukru, chinínu, kávy a alkoholu.

Množstvo tekutín, ktoré by malo počas horúčav vypiť dieťa, závisí od jeho veku a hmotnosti. Na pitný režim často zabúdajú najmä starší ľudia. „Ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s odpadovými látkami,“ hovorí Úrad verejného zdravotníctva. Seniori by mali denne vypiť 1, 5 až 2 litre vody denne. Čistú vodu môžete striedať s nesladenými ovocnými alebo bylinnými čajmi alebo nesladenými ovocnými šťavami.

Počas letných horúčav nezabúdajte ani na vhodné oblečenie. „Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb,“ dopĺňa ÚVZ SR. Podceniť by ste nemali ani pokrývku hlavy, predídete tým riziku úpalu. Ochranu pred slnečnými lúčmi vám poskytne aj opaľovacia kozmetika s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Zdrojom ochladenia býva často využívaná klimatizácia. Ani tu však netreba zabúdať na to, aby bola správne nastavená a udržiavaná v čistote. Rozdiel medzi teplotou vonkajšieho a vnútorného prostredia by mal byť v rozmedzí 5 až 7 °C.

Schladiť sa môžete aj pri vode. Pre vašu bezpečnosť a zdravie je vhodné kúpať sa len v oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktoré monitorujú orgány verejného zdravotníctva.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password